YOG 2018 - rugby 7: Nowa Zelandia i Argentyna ze złotem

• Data publikacji: 15.10.2018, 22:48

Reprezentacje dziewcząt Nowej Zelandii i chłopców Argentyny zdobyły złote medale w rugby 7 podczas młodzieżowych igrzysk olimpijskich.

W obu turniejach wystąpiło po sześć zespołów, które zagrały ze sobą w rozgrywkach grupowych systemem kołowym. Komplet zwycięstw osiągnęły Nowozelandki i Argentyńczycy i obie siódemki pewnie awansowały do finału. Dobrze spisały się również zespoły francuskie, które przegrały tylko z wyżej wymienionymi drużynami. To dało im również prawo gry o olimpijskie złoto.

W finale turnieju dziewcząt zmierzyły się ze sobą Nowa Zelandia i Francja. O brąz zagrały Kolumbia i Kanada. W turnieju chłopców w finale obejrzeliśmy starcie pomiędzy Argentyną i Francja, a o brąz Japonii i RPA.

W meczu o brąz u dziewcząt Kanada pokonała Kolumbię 24-19. Do przerwy na tablicy wyników mieliśmy remis 12-12. W drugiej części o jedno przyłożenie lepsze okazały się rugbistki z Ameryki Północnej.  Turniej wygrała Nowa Zelandia. Tak jak można było się spodziewać główne faworytki do złota w finale okazały się lepsze od Francji. Trzeba jednak pochwalić Francuzki, które dzielnie walczyły z faworyzowanymi przeciwniczkami. Ze stanu 0-10 Francja odrobiła straty i na pięć minut przed końcem meczu prowadziła 12-10. Ostatnie słowo należało do Nowozelandek. Decydujące o złotym medalu przyłożenie zdobyła Mahina Paul i Nowa Zelandia wygrała 15-12.

Brązowy medal w turnieju chłopców zdobyła Japonia, która pokonała RPA 28-5. Japończycy już do przerwy rozstrzygnęli losy meczu prowadząc 14-5. W drugiej połowie udokumentowali oni swoją przewagę i całkowicie zasłużenie wywalczyli medal młodzieżowych igrzysk. Złoty medal w turnieju chłopców zdobyli Argentyńczycy. Gospodarze świetnie zaprezentowali się podczas wszystkich meczów i z kompletem zwycięstw pewnie sięgnęli po zwycięstwo w młodzieżowych igrzyskach. W finale Argentyna już do przerwy zdominowała Francję i po siedmiu minutach prowadziła 19-0. Wydawało się, że w drugiej części nie będziemy mieć emocji. Francuzi zdobyli jednak dwa przyłożenia zmniejszając straty do pięciu punktów. Argentyńczycy nie wypuścili ze swoich rąk szansy na złoto i przyłożyli po raz kolejny ostatecznie wygrywając 24-14.