YOG 2018 - pływanie: dwójka klasyków w półfinale!

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 07.10.2018, 16:55

Dwójka reprezentantów Polski awansowała do wieczornych wyścigów pływackich podczas pierwszego dnia zmagań na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires. To specjaliści od stylu klasycznego: Weronika Hallmann (50 metrów) oraz Jan Kałusowski (100 metrów).

Pływackie konkurencje na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires zaczęły się od 400 metrów stylem dowolnym mężczyzn, w którym nasz kraj reprezentował Bartłomiej Koziejko. Polak startował z 1 toru najmocniej obsadzonego ostatniego wyścigu. Od początku wyścig nie ułożył się po jego myśli. Zawodnicy ze środkowych torów narzucili mocne tempo, z każdym metrem uzyskując coraz większą przewagę. Wygrał Japończyk Keisuke Yoshida z czasem 3:51,68 – był to też najlepszy czas eliminacji. Koziejko dopłynął na metę jako ostatni z rezultatem 3:59,08. Był to 24. czas eliminacji spośród 32 pływaków, którzy ukończyli zmagania.

Trochę inaczej na 50 metrów stylem klasycznym popłynęła Weronika Hallmann. Polka od początku swojego wyścigu trochę traciła do ścisłej czołówki swojego wyścigu, ale plasując się w środku stawki dopłynęła na 4. lokacie – rezultat 32,24 dał jej 10. miejsce.

Zwyciężyła Agne Seleikaite (31,55), która wyprzedziła zwyciężczynię wyścigu z Polką – Monę McSharry (31,78). Obie zawodniczki kojarzymy już dość dobrze ze zmagań seniorek.

Najlepiej w porannych eliminacjach popłynął Jan Kałusowski. Reprezentant Polski uzyskał 1:02,63 na dystansie 100 metrów stylem klasycznym mężczyzn. Polak na pierwszym nawrocie był jeszcze 3., ale potem wyprzedził jeszcze jednego zawodnika i przegrał tylko z Chińczykiem – Sun Jiajunem. W ogólnej klasyfikacji eliminacji Polak zajął 6. miejsce.

Do finału na 200 metrów stylem zmiennym nie awansowała Aleksandra Knop. Młoda Polka, która ma już za sobą start w zawodach seniorskich w swoim wyścigu zajęła dopiero 6. lokatę i z czasem 2:19,56 była 16, co oczywiście wykluczyło ją z walki o medal. Bilans porannych eliminacji jest więc połowiczny.