MŚ w kolarstwie szosowym: złoto dla Hirschiego

• Data publikacji: 28.09.2018, 17:28

Szwajcar Marc Hirschi po samotnym ataku wygrał wyścig ze startu wspólnego kolarzy do lat 23 na mistrzostwach świata w Innsbrucku. Medale zdobyli także Belg Bjorg Lambrecht i Fin Jaakko Hanninen.

Młodzieżowcy mieli do pokonania 180 kilometrów. Pierwsza część wyścigu to dojazd na rundy z podjazdem na Gwadenwald, a potem cztery trudne rundy z podjazdem Olympia w Igls. Jako pierwszy zaatakował Szymon Tracz. Do Polaka dojechali Kanadyjczyk Nickolas Zukowsky i Słoweniec Izidor Penko. Na podjeździe na Gwadenwald odpadł najpierw Słoweniec, a później Polak. Samotny Zukowsky także został szybko dogoniony przez peleton.

Na rundach do walki przystąpili faworyci. Po akcji Szwajcarów na czele jechali reprezentant tego kraju Patrick Muller oraz Ukrainiec Mark Padun. Ukraiński kolarz ma miłe wspomnienia z rundy w Tyrolu, gdyż kilka miesięcy temu wygrał tutaj etap Tour of the Alps. Aktywny był także Eddie Dunbar, który podpisał kontrakt z Team Sky. Irlandczyk w końcówce stracił siły.

Wszystko rozstrzygnęło się na ostatnim podjeździe na Igls. Padun i Muller zostali dogonieni. Na atak zdecydował się Bjorg Lambrecht. Do Belga doskoczyli Szwajcar Marc Hirschi i Fin Jaakko Hanninen. W grupie pościgowej znaleźli się Padun i kolejny ze Szwajcarów Gino Mader. Czołowa trójka powiększyła swoją przewagę i było jasne, że ci trzej kolarze są pewni medali. Walka toczyła się jednak o tytuł mistrza świata. Kluczową akcję zainicjował Marc Hirschi. Reprezentant Szwajcarii odskoczył rywalom niecałe 10 kilometrów przed metą i samotnie dojechał do mety, gdzie mógł celebrować piękne zwycięstwo.

Belgijsko-fiński duet przyjechał na linię mety 15 sekund za Hirschim. Lambrecht po sprinterskiej rozgrywce pokonał Hanninena. Czwarty Mader stracił 35 sekund, a piąty Padun 37 sekund. Najdłużej z Polaków w czołówce jechał Kamil Małecki. Polski kolarz na pierwszej rundzie stracił, ale jeszcze dołączył do najlepszych kolarzy. Niestety, ostatecznie odpadł na przedostatniej rundzie. Małecki zajął 57. miejsce ze stratą 10 minut i 47 sekund. Pozostali Polacy - Filip Maciejuk, Jakub Murias, Piotr Pękala i uciekinier Szymon Tracz - nie ukończyli wyścigu.