Gimnastyka artystyczna: bez złota dla Rosji na zakończenie MŚ

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 16.09.2018, 16:39

Ostatnie złote medale mistrzostw świata w Sofii wywalczyły zbiorówki z Bułgarii i Włoch.

Po siedmiu złotych medalach Rosjanek w poprzednich dniach mistrzostw świata, na zakończenie turnieju doczekaliśmy się zmian na najwyższym stopniu podium. Ku ogromnej radości miejscowych kibiców w pierwszym rozgrywanym w niedzielę finale – z 5 obręczami – złote medale wywalczyła reprezentacja Bułgarii. Wczoraj w wieloboju układ z obręczami zupełnie gospodyniom nie wyszedł, dziś jednak udał się znakomicie. Za swój występ, inspirowany tragiczną historią niewolnic z przylądku Kaliakra, Bułgarki otrzymały notę 23.300 pkt. Srebrne medale w ćwiczeniu z obręczami wywalczyły reprezentantki Japonii, które po nie najlepszym starcie w wieloboju (5. miejsce) również miały wiele do udowodnienia. Gimnastyczki z kraju Kwitnącej Wiśni, na co dzień trenujące pod okiem rosyjskich trenerów w Sankt Petersburgu, stanęły na wysokości zadania. Układ Japonek oceniono na 22.800 pkt. Na najniższym stopniu podium rywalizację ukończyły Włoszki (22.550), a poza czołową trójką sklasyfikowano Rosjanki, które tym razem popełniły kilka poważnych błędów (20.325).

Włoszki w niedzielę zaprezentowały się najrówniej. Drugi bardzo dobry występ w finale z piłkami i skakankami (22.550) zagwarantował im złote medale. Rosjanki po raz kolejny nie były do końca zadowolone ze swojej postawy, ale ocena 22.200 pozwoliła im zająć drugie miejsce. Brązowe medale wywalczyła natomiast drużyna ukraińska (21.400). Gimnastyczki z Ukrainy dotychczas w Sofii miały pecha i rywalizację często kończyły na czwartych miejscach: 4. w wieloboju indywidualnym była Włada Nikolczenko, 4. pozycję w wieloboju zajęła także zbiorówka z tego kraju. Medale na zakończenie zmagań na pewno wynagrodzą im wcześniejszy niedosyt. Poza podium tym razem Japonki, Białorusinki i Bułgarki. Gospodynie wciąż nie potrafią wykonać dwóch bezbłędnych układów jednego dnia – po złocie w finale z obręczami, rywalizację w drugim ćwiczeniu zakończyły dopiero na 6. pozycji, z notą 20.750.