Gimnastyka artystyczna: trzy bilety do Tokio rozdane. Polki 16. w wieloboju

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 15.09.2018, 19:14

Medalistki mistrzostw świata w Sofii w wieloboju indywidualnym: Rosjanki, Włoszki i Bułgarki wywalczyły kwalifikacje olimpijskie do igrzysk w Tokio. Polki ukończyły zmagania na 16. pozycji.

Faworytki nie zawiodły oczekiwań. Broniące tytułu Rosjanki nie dały rywalkom szans w wieloboju i jako jedyne w stawce 36 drużyn dwukrotnie otrzymały od sędziów noty przekraczające 23 pkt. O srebro walczyły Włoszki i Bułgarki. Reprezentacja Italii występowała równiej i pewniej – dwa bezbłędne układy oceniono powyżej 22 pkt. Bulgarki dobrze zaprezentowały się w pierwszym występie – z piłkami i wstążkami (22.350). Na półmetku rywalizacji były drugie, za Rosją, jednak w układzie z obręczami nie wytrzymały presji i popełniły błędy. Wahania formy to znak firmowy tej drużyny – analogiczna sytuacja miała miejsce w mistrzostwach Europy, gdzie Bułgaria po pierwszym ćwiczeniu prowadziła, by ostatecznie zająć trzecie miejsce. Tym razem gospodynie czempionatu globu spadły w klasyfikacji z drugiej na trzecią pozycję. Oprócz medali trzy najlepsze drużyny  mistrzostw świata wywalczyły kwalifikacje olimpijskie do igrzysk w Tokio.

Tuż za podium uplasowały się Ukrainki. Gdyby nie błędy w układzie z obręczami Ukrainki mogłyby sprawić niespodziankę i ukończyć zmagania na podium. Ostatecznie w wieloboju miały notę o 0.9 pkt. niższą niż Bułgarki. Kolejne lokaty zajęły Japonki, Białorusinki, Azerki, Francuzki, Meksykanki i Finki.

Reprezentacja Polski w składzie Julia Chochół, Aleksandra Wlaźlak, Aleksandra Majewska, Agata Malisiewicz, Alicja Guja i Michalina Nicpoń zajęła 16. pozycję – o dwa miejsca lepszą niż przed rokiem. Polki zaprezentowały dwa czyste układy i wystąpiły na miarę możliwości. W układzie z obręczami Biało-Czerwone miały 12. wynik dnia (18.100), a z piłkami i skakankami 20. (16.800). Jeśli w przyszłym sezonie chcemy walczyć o olimpijskie przepustki, trzeba się poprawić i to znacznie. Podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w Baku do wzięcia będzie pięć biletów do Tokio. W kolejce po przepustki w pierwszym rzędzie ustawią się Ukrainki, Azerki i Białorusinki. Pozostaną dwa miejsca i dużo więcej chętnych. By walczyć o kwalifikację olimpijską, trzeba prezentować formę na poziomie Francuzek, Finek czy Meksykanek.

Jutro w Sofii zakończenie mistrzostw świata i dwie ostatnie konkurencje medalowe – finały z poszczegolnymi przyborami w układach zbiorowych. Ósemkę finalistek z piłkami i skakankami tworzą drużyny z Rosji, Bułgarii, Włoch, Ukrainy, Japonii, Azerbejdżanu, Białorusi i Hiszpanii. Do finału z 5. obręczami awansowały Rosjanki, Włoszki, Białorusinki, Ukrainki, Japonki, Bułgarki, Azerki i Francuzki.

Dokładną relację z walki o kwalifikacje olimpijskie w gimnastyce artystycznej można przeczytać TUTAJ.