Pięciobój nowoczesny - MŚ: Gutkowski w czwartej dziesiątce

• Data publikacji: 13.09.2018, 23:38

Łukasz Gutkowski zajął 31. miejsce na mistrzostwach świata w pięcioboju nowoczesnym. Zawody indywidualne w Meksyku wygrał Brytyjczyk James Cooke. W klasyfikacji drużynowej natomiast triumfowali Francuzi.

W rozegranej dzień wcześniej wstępnej rundzie szermierki najlepsi okazali się Chińczyk Linbin Zhang i Czech Jan Kuf, którzy wygrali po 24 pojedynki. Po 23 zwycięstwa zanotowali Niemiec Alexander Nobis i reprezentant USA Amro El Geziry. Łukasz Gutkowski, który pokonał 14 rywali, został sklasyfikowany na 29. miejscu.

Pływanie z czasem 1:54,95 wygrał Brytyjczyk Myles Pillage, wyprzedzając swojego rodaka Jamesa Cooke'a o 0,30 s. Na trzecim miejscu uplasował się El Geziry (1:56,00), który objął prowadzenie w klasyfikacji łącznej. Na drugim miejscu utrzymał się Kuf, a na trzecie spadł Zhang. 19. czas na basenie uzyskał Gutkowski (2:07,19), dzięki czemu awansował na 28. pozycję.

W bonusowej rundzie szermierki Kuf powiększył dorobek o jeden punkt, natomiast Zhang o dwa. Nie zmieniło to jednak układu sił w czołówce klasyfikacji.

W jeździe konnej El Geziry zaliczył cztery zrzutki, jednak zachował prowadzenie w klasyfikacji. Na drugie miejsce awansował Meksykanin Alvaro Sandoval, który zebrał tylko dziewięć punktów karnych. Trzeci przed finałową konkurencją, pomimo 32 punktów karnych, był Kuf. Gutkowski zanotował dwie zrzutki, awansując na 27. pozycję.

Na starcie kombinacji El Geziry miał sześć sekund przewagi nad Sandovalem i osiemnaście nad Kufem. Pierwsze strzelanie kompletnie nie wyszło reprezentantowi gospodarzy, z czego skorzystał nie tylko Czech, ale też startujący jako szósty Ukrainiec Pawło Tymoszczenko. Na drugim strzelaniu Meksykanin wrócił na medalową pozycję, a cała grupa pościgowa w trakcie kolejnych 800 m biegu dogoniła prowadzącego El Geziry'ego. Z trzeciego strzelania na prowadzeniu wybiegł Egipcjanin Ahmed Hamed, jednak w biegu musiał uznać wyższość rywali. Walka o medale rozstrzygnęła się na ostatniej 800-metrowej rundzie, na którą jako pierwsi wybiegli Tymoszczenko, Brytyjczyk James Cooke i Francuz Valentin Prades. Jako pierwszy atak na pierwsze miejsce wyprowadził Ukrainiec, jednak wkrótce został wyprzedzony przez Francuza. Gdy już się wydawało, że Prades będzie mógł świętować złoty medal, fantastycznym sprintem na finiszu popisał się Cooke, który przedarł się z trzeciego miejsca na pierwsze, wyprzedzając Francuza o zaledwie 0,03 s. Brązowy medal przypadł w udziale wicemistrzowi olimpijskiemu. Łukasz Gutkowski zakończył zmagania na 31. miejscu. W klasyfikacji drużynowej wygrali Francuzi przed Brytyjczykami i Ukraińcami.