Pięciobój nowoczesny - MŚ: Prokopienko najlepsza w Meksyku

• Data publikacji: 12.09.2018, 23:31

Anastasija Prokopienko została mistrzynią świata w pięcioboju nowoczesnym. Na zawodach w Meksyku wyprzedziła Annikę Schleu i Marie Oteizę. W klasyfikacji drużynowej tytuł ponownie obroniły Węgierki.

Wstępna runda szermierki rozegrana została dzień wcześniej. Z 25 zwycięstwami na pierwszym miejscu uplasowała się Francuzka Marie Oteiza. Jedną wygraną mniej od mistrzyni Europy zanotowała Węgierka Sarolta Kovács, natomiast na trzecie miejsce z 23 wygranymi zajęła Rosjanka Uliana Bataszowa.

Na basenie najszybsza była broniąca tytułu sprzed roku Gulnaz Gubajdullina, która uzyskała czas 2:08,71. O 1,10 s wyprzedziła Kovács, która objęła prowadzenie w klasyfikacji łącznej, wyprzedzając Oteizę. Na trzecim miejscu utrzymała się Bataszowa.

W bonusowj rundzie szermierki Rosjanka nie powiększyła dorobku punktowego, z kolei Węgierka i Francuzka wygrały po jednej walce. Ponieważ dla Oteizy był to jedyny pojedynek, zgarnęła ona dwa punkty, odrabiając tym samym oczko straty do liderki.

Mistrzyni Europy znalazła się też w gronie czterech zawodniczek, którym udało się zaliczyć czysty przejazd na parkurze. Wykorzystując zrzutkę Kovács powróciła na prowadzenie, spychając mistrzynię świata sprzed dwóch lat na drugie miejsce. Bataszowa, pomimo dwóch zrzutek i przekroczenia normy czasu o jedną sekundę utrzymała trzecią pozycję.

Do kombinacji Oteiza startowała pięć sekund przed Kovács i trzydzieści przed Bataszową. Na drugim strzelaniu Francuzka i Węgierka zrównały się, na trzecią pozycję natomiast awansowała Annika Schleu. Na trzecim okrążeniu biegu Niemka znalazła się już na prowadzeniu, a za nią biegła startująca z dwunastej pozycji Anastasija Prokopienko. Z ostatniej wizyta na strzelnicy Białorusinka wybiegła już pierwsza i utrzymała prowadzenie do mety. Srebro przypadło w udziale Schleu, natomiast brąz Oteizie, która zostawiła w tyle słabnącą Kovács. W klasyfikacji drużynowej po raz trzeci z rzędu triumfowały Węgierki przed Francuzkami i Niemkami.