Badminton - MEJ: udane gry Polaków w pierwszym dniu

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 11.09.2018, 21:10

W godzinach popołudniowych w Tallinie rozpoczęła się część indywidualna juniorskich mistrzostw Europy w badmintonie. Polacy odnotowali pięć wygranych i dwie porażki.

Najbardziej wartościowy wynik osiągnęły w deblu Laura Bujak i Anna Duda, pokonując rozstawione w turnieju z piątką Vivien Sandorhazi i Terezę Svabikovą. Czeszka i Węgierka stawiane były w gronie faworytek do medali w Tallinie, były podporami swoich reprezentacji w turnieju drużynowym, a którym Czesi grali w ćwierćfinale, a Węgrzy zajęli 2. miejsce w grupie. Nasze badmintonistki nie przestraszyły się wyżej notowanych rywalek, zagrały bardzo dobrze, przede wszystkim unikając niewymuszonych błędów. Dokładność, konsekwencja w grze dały zwycięstwo w dwóch setach. Polki zaimponowały przede wszystkim w drugim secie, kiedy w końcówce od stanu 17:19 wygrały cztery wymiany z rzędu i w ten sposób awansowały do II rundy.

Powody do zadowolenia i to podwójne może mieć Wiktor Trecki. Najpierw w mikście wraz z  Magdaleną Kulską wyeliminowali mocną parę turecką Faruk Yilmaz/Ece Basakin, tylko w pierwszym secie pozwalając rywalom na w miarę wyrównaną grę i dominując niepodzielnie na korcie w ostatnim. Potem, wraz z Szymonem Stokfiszem stoczyli zażarty, niesamowicie emocjonujący bój z Niemcami Adamem Leanderem i Niclasem Kirchgessnerem. W pierwszej partii długo prowadzili Polacy, ale końcówka należała do rywali, którzy wygrali do 16, choć przegrywali 11:14. Tak przegrany set nie podłamał naszej pary. Szymon i Wiktor od stanu po 12 pozwolili Niemcom na zdobycie ledwie 2 punktów. Ogromne emocje przyniosła trzecia partia, w której prowadzenie zmieniało się co kilka wymian. Zakończyła się grą na przewagi, w której rywale mieli dwie lotki meczowe. Przy stanie 23:22 to jednak Polacy zdobyli decydujący punkt.

Dwie wygrane odnotowały nasze singlistki. Anna Duda w trzech wyrównanych setach pokonała Chorwatkę Irę Misir, choć pierwszą partię pechowo przegrała 20:22. Łatwiejsze zadanie miała Zuzanna Jankowska, która w starciu z Łotyszką Lianą Lencevicą była stroną dyktującą warunki gry na korcie, w efekcie czego awans do II rundy zapewniła sobie w dwóch setach.

Dwie porażki stały się niestety udziałem naszych singlistów. Andrzej Niczyporuk wysoko przegrał z Anglikiem Harrym Huangiem. Michał Matysiak walczył ambitnie z Iliyanem Stoynovem, ale Bułgar był lepszy, co udowodnił w dwóch setach wygranych do 11 i do 12.

Wyniki meczów I rundy:

Anna Duda - Ira Misir (Chorwacja) 20:22, 21:11, 21:19

Zuzanna Jankowska - Liana Lencevica (Łotwa) 21:15, 21:17

Andrzej Niczyporuk - Harry Huang (Anglia) 8:21, 2:21

Michał Matysiak - Iliyan Stoynov (Bułgaria) 11:21, 12:21

Szymon Stokfisz/Wiktor Trecki - Adam Leander/Niclas Kirchgessner (Niemcy) 16:21, 21:13, 24:22

Laura Bujak/Anna Duda - Vivien Sandorhazi (Węgry)/Tereza Svabikova (Czechy, 5) 21:17, 21:19

Wiktor Trecki/Magdalena Kulska - Faruk Mehmet Yilmaz/Ece Sare Basakin (Turcja) 21:19, 21:13

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.