Dziewiąte miejsce polskich pięcioboistów w sztafecie na MŚ

• Data publikacji: 08.09.2018, 23:50

Daniel Ławrynowicz i Łukasz Gutkowski zajęli dziewiąte miejsce w zmaganiach sztafet męskich na mistrzostwach świata w pięcioboju nowoczesnym. Zawody w Meksyku wygrali Francuzi przed Czechami i Bułgarami.

We wstępnej rundzie szermierki najlepsi okazali się Rosjanie Oleg Naumow i Jegor Puczkarewskij, którzy wygrali 23 pojedynki. Jedno zwycięstwo mniej zanotowali Ukraińcy Dmytro Kirpuljanskij i Dmytro Baliuk, a po 21 wygranych onieśli Kazachowie Pawel Iliaszenko i Wladislaw Miszczenko oraz Czeski Jan Kuf i Martin Vlach. 14. miejsce zajęli Polacy Daniel Ławrynowicz i Łukasz Gutkowski, którzy w sumie pokonali 14 rywali.

Na basenie najlepszy czas (1:49,73) również uzyskali Rosjanie, umacniając się tym samym na prowadzeniu. 0,10 s wolniejsi byli Japończycy, a 0,93 s do liderów stracili Chińczycy. Na 15. miejscu z wynikiem 1:56,91 uplasowali się Ławrynowicz i Gutkowski i na tę pozycję w klasyfikacji generalnej spadli.

Podobnie jak pływanie, tak i bonusowa runda szermierki nie spowodowała zmian na czołowych pozycjach - Rosjanie wygrali wart dwa punkty swój jedyny pojedynek, natomiast Ukraińcy zdobyli jedno dodatkowe oczko, a Kazachowie nie poprawili dorobku. Jeden punkt na konto zapisali też nasi reprezentanci, pozostając jednak na piętnastej pozycji.

W jeździe konnej większość par zanotowała po jednej zrzutce. Wśród nich byli Polacy, którzy awansowali na 13. pozycję. Na czele stawki doszło do zmiany lidera - Ukraińcy z ośmioma punktami karnymi wyprzedzili Rosjan, którzy mieli aż cztery zrzutki. Na trzecim i czwartym miejscu znaleźli się Czesi Jan Kuf i Martin Vlach oraz Francuzi Alexandre Henrard i Valentin Belaud.

Do finałowej konkurencji Kirpuljanskij startował sekundę przed Naumowem i siedem przed Kufem i Henrardem. Obie ekipy z byłego ZSRR zanotowały jednak słaby występ w biegu i strzelaniu, spadając w klasyfikacji poza podium. Walkę o złoto o pięć sekund wygrali najlepsi w tej konkurencji Trójkolorowi, a nasi południowi sąsiedzi zdobyli srebro. Na trzecie miejsce, również z trzecim czasem kombinacji, awansowali Bułgarzy Jawor Peszlejewski i Todor Mihaliew. Daniel Ławrynowicz i Łukasz Gutkowski uzyskali bardzo dobry, szósty wynik w tej konkurencji, awansując w klasyfikacji łącznej na dziewiątą pozycję.

1. Alexandre Henrard/Valentin Belaud (Francja) 1518 pkt.
2. Jan Kuf/Martin Vlach (Czechy) 1513 pkt.