Rugby 7: historyczny występ Polek

• Data publikacji: 02.09.2018, 16:20

Reprezentacja Polski kobiet w rugby 7 zajęła  4. miejsce w drugim turnieju z cyklu Grand Prix Series. Był to najlepszy występ polskiej drużyny w historii tej dyscypliny. Jeżeli nie zmienią się zasady Polki wywalczyły również awans do przyszłorocznego turnieju kwalifikacyjnego do World Series.

Po niezwykle udanych rozgrywkach grupowych Polki w ćwierćfinale zmierzyły się z Belgijkami. Spotkanie zaczęło się od ataków naszych rywalek. Belgijki zdobyły dwa przyłożenia i wyszły na prowadzenie 12-0. Biało-czerwone przed przerwą zdołały zdobyć punkty. Agnieszka Kowalczyk obsłużyła dobrym podaniem Katarzynę Paszczyk, która miała otwartą drogę do przyłożenia. Po siedmiu minutach Belgia prowadziła 12-5. Druga połowę Polki rozpoczęły od "mocnego uderzenia". Obejrzeliśmy kopię akcji punktowej z końcówki pierwszej części. Tym razem jednak role się zamieniły i to Katarzyna Paszczyk podawała do Agnieszki Kowalczyk, która zmniejszyła straty. Od tego momentu nasze reprezentantki wyraźnie zdominowały Belgijki. Przyłożenia zdobyły jeszcze Natalia Pamięta i Katarzyna Paszczyk. Z bardzo trudnej pozycji podwyższyła jeszcze Karolina Jaszczyszyn. Polki bardzo pewnie wygrały 22-12 i mogły świętować historyczny awans do półfinału. Po raz pierwszy w historii rugby 7 polska drużyna zaszła tak daleko.

W półfinale Polska spotkała się z Rosją. Gospodynie turnieju straciły do tej pory jedno przyłożenie i nie miały najmniejszych problemów z każdym rywalem. Niestety jak można było się spodziewać Polki nie miały najmniejszych szans na odniesienie zwycięstwa. Rosjanki dominowały w każdym elemencie gry i pewnie wygrały 34-0.

Spotkanie o trzecie miejsce lepiej rozpoczęły Szkotki, które pierwsze wyszły na prowadzenie. Polki odpowiedziały przyłożeniem Anny Klichowskiej. Nie wykorzystały jednak podwyższenia i do przerwy przegrywaliśmy 5-7. W drugiej połowie kolejne punkty zdobyły Szkotki. Polki po akcji Natalii Pamięty odrobiły część strat. Niestety ostatnie słowo należało do przeciwniczek. Polki ostatecznie przegrały 12-19 i zajęły 4. miejsce w turnieju.

Cały turniej wygrała Rosja, która w finale pokonała Francję 34-5. Rosjanki okazały się również najlepszą drużyną całego cyklu. Polki w ostatecznym rozrachunku zajęły 7. miejsce po dwóch turniejach.