El. IE: dwie przepustki dla Polski wywalczone w Legnicy

• Data publikacji: 31.08.2018, 11:35

Do wywalczonej przez Sylwię Zyzańską przepustki dla naszego kraju na Igrzyska Europejskie 2019 w Mińsku dziś kolejną dołożył Kacper Sierakowski. Polacy mogą mówić o niedosycie, bo z Mistrzostw Europy w Legnicy spodziewano się wywieźć więcej miejsc dla Biało-Czerwonych.

Kacper Sierakowski rozpoczął turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Europejskich od ćwierćfinału, w którym wygrał z Czechem Janem Vozechem 7:3 (28:22, 25:25, 25:27, 29:28, 27:25). Aby zdobyć awans do Mińska wystarczyło pokonać jeszcze Portugalczyka Luisa Goncalvesa. Polak nie miał z tym problemu i wygrał z rywalem 6:2 (30:26, 27:30, 27:26, 28:27). Nasz reprezentant przegrał wprawdzie ostateczne finałowe starcie z Węgrem Arpadem Bandą 0:6 (26:27, 24:26, 28:29), ale jedna z dwóch przepustek trafiła do naszego zawodnika.

Wcześniej miejsce dla Polski w kontynentalnych igrzyskach wywalczyła Sylwia Zyzańska, która dokonała tego awansując do 1/16 finału Mistrzostw Europy. Polska ma także prawo wystawienia pary w konkursie mikstów.

Niewiele do uzyskania kwalifikacji w kategorii łuków bloczkowych zabrakło Łukaszowi Przybylskiemu. W ¼ finału Polak zwyciężył Chorwata Domagoja Budena 143:140, by w kolejnym pojedynku przegrać z kolejnym zawodnikiem z tego kraju - Mario Vavro – 142:144. W kategorii tej promocję na Igrzyska Europejskie w Mińsku przyznano tylko finalistom turnieju.

Dwoje zawodników jakich możemy wysłać do Mińska w przyszłym roku zdecydowanie nie zadawala Polaków. Na pierwsze Igrzyskach Europejskich do Baku pojechała szóstka naszych reprezentantów, a rozgrywano tylko konkurencje łuku klasycznego. Szansą, aby wysłać do Białorusi większą liczbę zawodników będzie Grand Prix Europy w rumuńskim Bukareszcie rozgrywane w dniach 9-13 kwietnia 2019 roku. Do rozdania są tam przepustki dla trzech drużyn męskich i żeńskich w łucznictwie klasycznym i po pięć miejsc indywidualnych w zawodach łuku bloczkowego. Ostatnią szansą będą dzikie karty przyznane przez federację.

Aktualny stan kwalifikacji na Igrzyska Europejskie Mińsk 2019 TUTAJ.