Mistrzyni olimpijska w kajakarstwie zdyskwalifikowana na 4 lata

• Data publikacji: 29.08.2018, 15:00

Mistrzyni olimpijska w kajakarstwie Inna Osypenko-Radomska nie stawiła się na kontrolę antydopingową. Karą dla kajakarki jest czteroletnia dyskwalifikacja.

36-letnia Inna Osypenko-Radomska w maju odmówiła poddaniu się kontroli antydopingowej. Kajakarka nie może startować od momentu rezygnacji z kontroli antydopingowej i ma 21 dni na odwołanie się od decyzji Międzynarodowej Federacji Kajakarstwa (ICF). Osypenko-Radomska od 2014 roku reprezentuje Azerbejdżan, dla którego zdobyła brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Reprezentantka Azerbejdżanu w wyścigu K1 na 200 metrów finiszowała za Lisą Carrington i Martą Walczykiewicz.

Większe sukcesy Inna Osypenko-Radomska odnosiła w barwach Ukrainy. Na igrzyskach w Pekinie zdobyła złoto w wyścigu na 500 metrów. W tej samej konkurencji była druga na igrzyskach w Londynie, gdzie zdobyła również srebro na 200 metrów. W Atenach w 2004 roku wywalczyła brązowy medal w czwórce na dystansie 500 metrów. Poza tym Osypenko-Radomska ma na swoim koncie 6 medali mistrzostw świata, w tym złoto z Poznania zdobyte w 2010 roku.

Do dyskwalifikacji kajakarki odniósł się sekretarz generalny ICF Simon Toulson. Przyznał on, że taka kara dla Osypenko-Radomskiej to wiadomość do pozostałych zawodników, że muszą stosować się do reguł antydopingowych. Toulson powiedział, że nie można wierzyć w to, że uniknięcie kontroli spowoduje brak dyskwalifikacji. Sekretarz generalny dodał, że wszyscy zawodnicy w świetle prawa są równi.

Źródło: Insidethegames