Michał Kwiatkowski liderem Vuelty!

• Data publikacji: 26.08.2018, 17:54

Michał Kwiatkowski był drugi na drugim etapie wyścigu Vuelta a Espana. Polski kolarz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Etap wygrał Hiszpan Alejandro Valverde.

Pierwszy etap ze startu wspólnego Vuelty nie był łatwy. Kolarze mieli do pokonania 163,5 kilometra z Marbelli do Caminito de Rey. Etap kończył się 9-kilometrowym podjazdem na Alto de Mesa. W ucieczce dnia jechali: Thomas de Gendt (Belgia, Lotto Soudal), Alexis Gougeard (Francja, AG2R), Pierre Rolland (Francja, Education First Team), Luis Angel Mate (Hiszpania, Cofidis), Hector Saez (Hiszpania, Euskadi Murias), Pablo Torres (Hiszpania, Burgos BH) i Jonathan Lastra (Hiszpania, Caja Rural).

Niespodziewanie z odjazdu został Thomas de Gendt. Koszulkę najlepszego górala wywalczył Luis Angel Mate. 30 kilometrów przed metą zaatakowali Francuzi Gougeard i Rolland. 10 kilometrów później na czele pozostał jedynie kolarz Education First Team, który po chwili został dogoniony przez peleton. Mocne tempo w grupie zasadniczej nadawał Team Sky, czyli grupa wicelidera Michała Kwiatkowskiego. 15 kilometrów przed metą z peletonu odpadli lider Rohan Dennis i Richie Porte (obaj Australia, BMC Racing Team). Oznaczało to, że Kwiatkowski został wirtualnym liderem.

Na początku podjazdu kontakt z peletonem stracił także Vincenzo Nibali (Włochy, Bahrain Merida). O zwycięstwie etapowym zadecydowała rywalizacja z niedużej grupy na ostatnim kilometrze. O triumf walczyli Michał Kwiatkowski i Alejandro Valverde. Na ostatniej prostej utytułowany Hiszpan wyprzedził Polaka. Jednak ponownie drugi Kwiatkowski został nowym liderem wyścigu Vuelta a Espana. Kwiatkowski był już liderem hiszpańskiego wyścigu dwa lata temu.

Trzecie miejsce ze stratą 3 sekund zajął Laurens de Plus. Bardzo dobrze pojechał Rafał Majka, który zajął 20. miejsce ze stratą 8 sekund. W klasyfikacji generalnej Michał Kwiatkowski ma 14 sekund przewagi nad Valverde. Trzeci Wilco Kelderman traci do Polaka 25 sekund. Rafał Majka jest 14. ze stratą 42 sekund. Kwiatkowski jest też liderem klasyfikacji punktowej i kombinowanej.