MŚ w kajakarstwie: medalowa niedziela Polaków

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 26.08.2018, 15:00

Trzy medale zdobyli reprezentanci Polski ostatniego dnia mistrzostw świata w portugalskim Montemor-o-Velho. Srebrny medal zdobyły Sylwia Szczerbińska i Dorota Borowska (C2 na 200 metrów), a po brązowe medale sięgnęli Arsen Śliwiński/Michał Łubniewski (C2 na 500 metrów) i czwórka kobiet na 500 metrów.

Dzisiejsze zmagania w Montemor-o-Velho zaczęły się od półfinałów. W nich na starcie stanęła trójka biało-czerwonych. Bilans tych wyścigów był dla nas dodatni – dwa finały A wywalczyli dla nas: Paweł Kaczmarek i Marta Walczykiewicz (K1 na 200 metrów). Wymieniona dwójka zajęła w swoich wyścigach trzecie lokaty. Kaczmarek uzyskał czas 35,451 i przegrał tylko z Litwinem Arturasem Seją (34,877) i Marko Dragosavljeviciem (35,291). Nasza medalistka olimpijska startowała w wyścigu z dwiema innymi posiadaczkami medali z Rio – Lisą Carrington i Emmą Jorgensen. Wygrała zgodnie z przewidywaniami Nowozelandka (39,780) przed Dunką (40,293) i naszą reprezentantką (40,633). Czwarte miejsce w C1 na 200 metrów zajął w swoim wyścigu Wiktor Głazunow i odpadł on z rywalizacji.

Popołudnie w Montemor-o-Velho zaczęło się dla naszej reprezentacji wręcz rewelacyjnie! W C2 na 200 metrów kobiet na starcie zameldowały się Sylwia Szczerbińska i Dorota Borowska. Nasza młoda osada, która w tym roku zdobywała medale na młodzieżowych imprezach, sięgnęła też po srebro w seniorskiej imprezie! Po świetnym starcie – tak ważnym na krótkim dystansie – Polki cały czas trzymały się w czołówce i po ponad 40 sekundach dopłynęły do mety na drugim miejscu, przegrywając tylko z Aleną Nazdrovą i Kamilą Bobr z Białorusi.

Drugim finałem, który bardzo nas interesował był finał w K1 200 metrów kobiet, na którym już od lat sporo radości daje nam Marta Walczykiewicz. Polka w tutejszych wyścigach eliminacyjnych spisywała się dość średnio, ale i tak liczyliśmy na dobry wynik. Polka wystartowała jednak trochę wolniej i na dystansiee musiała nadrabiać. Najmocniej przycisnęła na końcowych metrach, ale czas 40,685 dał tylko czwarte miejsce. Choć do medalu zabrało bardzo niewiele, można było żałować tej szansy.

Bardzo wyrównanym wyścigiem był finał K1 200 metrów mężczyzn z Pawłem Kaczmarkiem na pierwszym torze. Od początku do końca tego wyścigu trwała ostra walka o medale, a cały pierwsza siódemka zmieściła się w niewiele ponad 0,6 sekundy. Polak zajął 7. miejsce z czasem 35,932, będąc minimalnie gorszym od czołówki tego wyścigu.

Duże nadzieje wiązaliśmy z występem Arsena Śliwińskiego i Michała Łubniewskiego. Polscy kanadyjkarze w piątek zdobyli srebrny medal na dystansie 200 metrów, a dzisiaj rywalizowali w finale na 500 metrów. Start Polaków był bardzo dobry, ale później reprezentanci naszego kraju nieco zwolnili. Jednak w końcówce Śliwiński i Łubniewski zaczęli odrabiać stratę i finiszowali na trzeciej pozycji. Polska dwójka nieznacznie przegrała z Rosjanami Wiktorem Melantiewem i Władysławem Czebotarem. Po złoto z dużą przewagą sięgnęli Brazylijczycy Erlon Silva i Isaquias dos Santos.

Ostatni medal dla Polski wywalczyła kobieca czwórka na dystansie 500 metrów. Polki w składzie Karolina Naja, Anna Puławska, Helena Wiśniewska i Katarzyna Kołodziejczyk zdobyły brązowy medal. Polki uzyskały czas 1:34.568. Wygrały Węgierki (Karasz, Medveczky, Kozak, Bodonyi) przez Nowozelandkami (Carrington, Fisher, Imrie, Ryan).

W rywalizacji kanadyjkarzy na 200 metrów najlepszy okazał się Białorusin Artsem Kozyr, który wyprzedził Rosjanina Iwana Styhla i Litwina Henrikasa Zustautasa. Na podium w dwójkach na dystansie 500 metrów stanęli Rosjanie, Serbowie i Litwini. W C2 kobiet na 500 metrów triumfowały Kanadyjki Laurence Vincent-Lapointe i Katie Vincent, które wyprzedziły Węgierki i Białorusinki. Niemcy w składzie Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Ronald Rauhe i Max Lemke wygrali finał czwórek na 500 metrów. Nasi zachodni sąsiedzi wyprzedzili Hiszpanów oraz Węgrów.

W finale B K4 na 500 metrów Martin Brzeziński/Rafał Rosolski/Dawid Putto/Norbert Kuczyński uplasowali się na 6. miejscu. Aleksandra Jacewicz i Magda Stanny wygrały finał B w kanadyjkach na 500 metrów. W sesji popołudniowej odbyły się finały na 5000 metrów. W kanadyjkach Mateusz Kamiński zajął czwarte miejsce. Do medalowej pozycji Polak stracił ponad 15 sekund. Wygrał Niemiec Sebastian Brendel. Wśród pań wygrała Kanadyjka Laurence Vincent-Lapointe, a Sylwia Szczerbińska nie ukończyła wyścigu. Edyta Kierkla zajęła 14. miejsce w zawodach w kajakach. Najlepsza była Brytyjka Lizzie Broughton. W zawodach mężczyzn Bartosz Stabno został zdyskwalifikowany, a wygrał Portugalczyk Fernando Pimenta.