Kolarstwo torowe - ME juniorów i U23: Polacy z kolejnymi dwoma medalami

• Data publikacji: 25.08.2018, 20:58

Dzień bez medalu dla polskich kolarzy torowych na mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowców w Aigle jest dniem straconym. Dzisiaj po kolejne medale sięgnęli juniorzy. Srebro w keirinie zdobył Cezary Łączkowski, a brąz w wyścigu punktowym wywalczyła Marta Jaskulska.

W keirinie juniorów wystartowało dwóch Polaków. Cezary Łączkowski i Mateusz Sztrauch wygrali swoje wyścigi pierwszej rundy i pewnie awansowali do półfinału. W tej fazie zawodów polscy kolarze zajęli drugie miejsca w swoich biegach. Sztrauch finiszował za Jakubem Stastnym, a Łączkowski za Florianem Grengbo. W finale Cezary Łączkowski ponownie musiał uznać wyższość Floriana Grengbo. Jednak Polak przegrał jedynie z Francuzem i zdobył srebrny medal. Trzeci był Jakub Stastny, a Mateusz Sztrauch zajął czwarte miejsce.

Wczoraj Marta Jaskulska zdobyła brązowy medal w omnium. Dzisiaj Polka powtórzyła ten wynik w wyścigu punktowym. Reprezentantka Polski jechała bardzo aktywnie, wygrała dwie lotne premie i była druga na ostatnim finiszu. Łącznie Jaskulska zdobyła 24 punkty, co wystarczyło do trzeciego miejsca. Wygrała Irlandka Iara Gillespie z dorobkiem 30 punktów. Druga była Olha Kulnych, która jako jedyna nadrobiła okrążenie. Ukrainka o jeden punkt wyprzedziła Martę Jaskulską.

Damian Sławek zajął czwarte miejsce w omnium młodzieżowców. Polski kolarz zajął piąte miejsce w scratchu, a potem w świetnym stylu wygrał wyścig tempowy. W wyścigu eliminacyjnym Polak odpadł bardzo szybko i zajął dopiero 15. miejsce. Damian Sławek był czwarty po trzech konkurencjach. W wyścigu punktowym Sławek utrzymał tę pozycję. W omnium Polak zdobył 96 punktów i stracił 6 punktów do trzeciego Sergieja Rostowtsiewa. Wygrał Ethan Hayter, który wygrał z dorobkiem 175 punktów.

Daria Pikulik zakończyła omnium do lat 23 na szóstym miejscu. W scratchu Polka była szósta, w wyścigu tempowym ósma, a w wyścigu eliminacyjnym zajęła 6. miejsce. W wyścigu punktowym Pikulik pojechała dobrze, nawet nadrobiła okrążenie. Wystarczyło to na utrzymanie szóstej pozycji w klasyfikacji wieloboju. Łącznie Polka zdobyła 115 punktów. Wygrała Letizia Paternoster (136) przed Franziską Brausse (132) i Megan Barker (129).

Blisko wywalczenia medalu w keirinie były nasze juniorki. Paulina Petri zajęła 4. miejsce, a Nikola Sibiak była 5. W pierwszej trójce finiszowały Rosjanka Jana Tyszenko, Włoszka Giada Capobianchi i Rosjanka Anna Dozdzewa. Daniel Rochna zajął 5. miejsce w sprincie indywidualnym młodzieżowców. W ćwierćfinale Polak przegrał 0:2 z Niemcem Marciem Jurczykiem. Mateusz Miłek został sklasyfikowany na 13. pozycji. We "francuskim" finale Rayan Helal pokonał 2:0 Melvina Landerneau. W rywalizacji o brąz Czech Martin Cechman wygrał 2:0 z Marciem Jurczykiem.

Damian Papierski był 12. w wyścigu punktowym juniorów. Polak zdobył 3 punkty na jednym ze sprintów. Fenomenalnie pojechał Yanne Dorenbos, który nadrobił 3 okrążenia. Holender zdobył 65 punktów i o 14 punktów wyprzedził Greka Panagiotisa Karatsiwisa. W wyścigu kobiet do lat 23 na 500 metrów ze startu zatrzymanego zabrakło polskich zawodniczek. Wygrała Włoszka Miriam Vece (34,073) przed Litwinką Migle Marozaite (34,290) i Brytyjką Millicent Tanner (35,119).