Kolarstwo torowe - MEJ i U23: Marta Jaskulska z brązowym medalem

• Data publikacji: 24.08.2018, 20:57

Marta Jaskulska zdobyła kolejny medal dla Polski na mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowców. Polska juniorka była trzecia w omnium.

Omnium rozpoczął się od wyścigu scratch. Marta Jaskulska zajęła trzecie miejsce w pierwszej konkurencji. Scratch wygrała Rosjanka Daria Małkowa, która nadrobiła okrążenie. Jaskulska okazała się najlepsza w wyścigu tempowym, zdobywając 11 punktów. Reprezentantka Polski awansowała na prowadzenie w klasyfikacji wieloboju. W wyścigu eliminacyjnym Marta Jaskulska była siódma i spadła na czwarte miejsce w omnium z dużymi szansami na medal. W wyścigu punktowym Polka jechała bardzo aktywnie i awansowała na trzecią pozycję w klasyfikacji. Ostatecznie Jaskulska zdobyła 122 punkty. Wygrała Włoszka Vittoria Guazzini z wynikiem 138 punktów, a druga była Belgijka Shari Bossuyt z rezultatem 127 punktów.

Dzisiaj rozegrano również wielobój juniorów. W nim wystartował Filip Prokopyszyn. W scratchu polski zawodnik był piąty. Wyścig tempowy Prokopyszyn zakończył na siódmej pozycji. W wyścigu eliminacyjnym Polak zajął 13. miejsce, co oznaczało, że po trzech konkurencjach plasował się na ósmej pozycji ze stratą 20 punktów do trzeciego miejsca. W wyścigu punktowym Filip Prokopyszyn jechał bardzo ambitnie, ale awansował jedynie na piąte miejsce. Wygrał Belg Fabio van den Bossche.

Blisko zdobycia medalu w wyścigu punktowym młodzieżowców był Dawid Czubak. Reprezentant Polski był jednym z czterech kolarzy, którzy nadrobili 3 okrążenia. Łącznie Czubak zdobył 79 punktów i do medalu zabrakło mu 10 punktów. Triumfował Edgar Stepanyan z Armenii. Drugi był Włoch Matteo Donega, a trzeci Belg Bryan Boussaer. Cezary Łączkowski był czwarty w sprincie indywidualnym. Mistrz świata juniorów w półfinale przegrał z Rosjaninem Iwanem Gładyszewem, a w rywalizacji o brązowy medal z Czechem Jakubem Stastnym. Mistrzem Europy został Rosjanin Gładyszew.

Nikola Seremak uplasowała się na 7. miejscu w wyścigu ze startu zatrzymanego na 500 metrów. Polka uzyskała wynik 36,326. Wygrała Rosjanka Jana Tyszenko z czasem 34,632. Na podium stanęły również Litwinka Wiktorija Sumskyte i Rosjanka Ksenia Andrejewa. Monika Graczewska zajęła 8. miejsce w wyścigu punktowym do lat 23. Polka zdobyła 52 punkty, nadrabiając 2 okrążenia. Aż pięć zawodniczek nadrobiły po 3 rundy. Zwyciężczynią została Rosjanka Daria Klimowa.

W sprincie kobiet do lat 23 w finałowej rywalizacji zabrakło reprezentantek Polski. W finale Włoch Miriam Vece pokonała Litwinkę Migle Marozaite. W walce o brązowy medal Belgijka Nicky Degrendele wygrała z Brytyjką Millicent Tanner.