MŚ w kajakarstwie: dwa srebrne medale Polaków!

• Data publikacji: 24.08.2018, 17:53

W piątek rozegrano pierwsze finały na mistrzostwach świata w kajakarstwie. Reprezentanci Polski zdobyli dwa srebrne medale. Na podium stanęli Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski (C2 na 200 metrów) oraz Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek (K2 na 1000 metrów).

Po pierwszy medal dla Polski na mistrzostwach świata w Montemor sięgnęli Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski. Dwójka kanadyjkarzy zdobyła srebro w wyścigu na dystansie 200 metrów. Polacy tym samym powtórzyli sukces sprzed roku. W finale lepsi od Śliwińskiego i Łubniewskiego okazali się tylko Białorusini Hleb Saladukha i Dzianis Makhlai. Jak przystało na najkrótszy dystans różnice były niewielkie. Białorusini uzyskali czas 37,646 i wygrali z Polakami o 17 setnych sekundy. Trzecie miejsce ze stratą 347 tysięcznych zajęli Rosjanie Alexandr Kowalenko i Ivan Styhl, którzy bronili tytułu.

Ostatnim finałem A dzisiejszego dnia był wyścig kobiet w dwójkach na dystansie 1000 metrów. Z medalowymi ambicjami przystąpiły do niego mistrzynie Europy i brązowe medalistki mistrzostw świata Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek. Młody i utalentowany polski duet ponownie pokazał się z wyśmienitej strony. Polki przegrały jedynie z fenomenalną dwójką Tamara Csipes-Galbacs/Erika Medveczky. Węgierki wygrały z wynikiem 3:39,811. Iskrzycka i Paszek straciły do nich prawie 4 sekundy i wyprzedziły o ponad sekundę Niemki Sarah Brussler/Melanie Gebhardt.

Pierwszym finałem dnia były zmagania na 1000 metrów kanadyjkarzy w dwójkach. Czwarte miejsce zajęli Mateusz Kamiński i Vincent Słomiński, którzy dzisiaj przed południem płynęli w półfinale. W finale Polacy płynący na pierwszym torze byli blisko zdobycia medalu. Wygrali Niemcy Yul Oeltze/Peter Kretschmer, którzy dominowali przez cały wyścig. Drugie miejsce zajęli Kubańczycy Serguey Madrigal/Fernando Enrique, a na trzeciej pozycji finiszowali Kiriłł Szamszurin/Ilja Perwukin. Polacy przegrali z Rosjanami o półtorej sekundy i nieznacznie wyprzedzili Włochów.

Magda Stanny zajęła siódme miejsce w finale A kanadyjek na 500 metrów. Reprezentantka Polski bardzo dobrze wystartowała, ale ostatecznie była wolniejsza o 11 sekund od Rosjanki Ksenii Kuracz, która zdobyła złoto. Na podium stanęły także Białorusinka Alena Nazdrowa i Kanadyjka Katie Vincent. Dość szczęśliwie do finału A awansował Tomasz Kaczor. Polski kanadyjkarz początkowo w półfinale był czwarty, ale po korekcie wyników okazało się, że zajął trzecią pozycję. Pierwsza część dystansu w finale pozwalała Kaczorowi myśleć nawet o medalu, ale ostatecznie Polak zajął 6. miejsce. Fantastycznie finiszował Isaquias dos Santos. Brazylijczyk nieznacznie wyprzedził Niemca Sebastiana Brendla, który na finiszu wypadł z kajaka. Trzeci był Czech Martin Fuksa.

Zwycięstwami Polaków zakończyły się dwa z finałów B. "Na pocieszenie" po triumfy sięgnęli Edyta Kierkla w kajakach na 1000 metrów i Martin Brzeziński/Rafał Rosolski w dwójkach na tym samym dystansie. Mistrzami świata w tych konkurencjach zostali Węgierka Dora Bodonyi oraz Niemcy Max Hoff/Marcus Gross. Ze złotego medalu cieszył się również Josef Dostal. Czech triumfował w finale na 500 metrów w K1.

Anna Puławska wygrała półfinał w K1 na dystansie 500 metrów. Polka wcześniej triumfowała także w eliminacjach. W finale Puławska będzie jedną z kandydatek do wywalczenia medalu. Aleksandra Jacewicz/Magda Stanny zajęły 6. miejsce w eliminacjach C2 na 500 metrów. Polski duet o awans do finału powalczy w półfinale.