Memoriał Kamili Skolimowskiej: dobre wyniki w Chorzowie

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 22.08.2018, 23:21

Stadionie Śląski w Chorzowie, po raz pierwszy w historii, gościł dziś uczestników memoriału Kamili Skolimowskiej. Dziewiąta edycja zmagań zgromadziła na trybunach ponad 40 tysięcy widzów.

Mityng z serii European Athletics Outdoor Classic dodatkowo miał zakończyć prestiżowy cykl IAAF Hammer Throw Challenge. Jako że ze startu w Chorzowie zrezygnowała Anita Włodarczyk, istniało zagrożenie, że ta absencja będzie ją kosztować utratę zwycięstwa w całym cyklu, w którym Polka tryumfuje nieprzerwanie od 2013. Aby tak się stało, Amerykanka Gwen Barry musiałaby rzucić dzisiaj co najmniej 76.16 m. Ostatecznie Barry zakończyła konkurs na 5. pozycji z wynikiem 69.25 m i to Włodarczyk, po raz kolejny, mogła cieszyć się z wygranej. Zaledwie 1 metra i 28 cm do zajęcia drugiego miejsca w klasyfikacji końcowej cyklu zabrakło Joannie Fiodorow, która dzisiaj wygrała mityng z drugim najlepszym rezultatem w karierze - 74.39 m.

Młociarze dzisiaj nie walczyli o punkty IAAF Hammer Throw Challenge - już wcześniej wygrał go Wojciech Nowicki, przed Pawłem Fajdkiem. Dzisiaj panowie zamienili się miejscami, zostawiając trzecie miejsce Bence Halaszowi.

Najlepszy w tym roku wynik na świecie na 100 m uzyskał Amerykanin Ronnie Baker. Od teraz jego nowy rekord życiowy wynosi 9.87 s. Obsada finału "setki" była bardzo mocna, oprócz zwycięzcy zobaczyliśmy aż 4 medalistów mistrzostw świata. Za Bakerem finiszowali Mike Rodgers, Ramil Gulijew i Asafa Powell. Kima Collinsa wyprzedził Dominik Kopeć (10.39 s).

Do historycznego wydarzenia doszło również w biegu na 400m mężczyzn. Czas zwycięzcy, Bahamczyka Stevena Gardinera - 44.43 s - jest najlepszym wynikiem uzyskanym na tym dystansie na polskiej ziemi. 11 lat temu dokładnie taki sam rezultat w Warszawie uzyskał były mistrz świata Jeremy Warriner. Dziś najszybszym z Polaków był drugi na mecie Karol Zalewski (45.32 s), który wyprzedził, próbującego ostatnio swoich sił na jednym okrążeniu (z bardzo dobrym skutkiem), mistrza olimpijskiego w trójskoku, Christiana Taylora. W biegu kobiet na 400 m, żadna z biało-czerwonych nie dała rady Caster Semenyi. Zawodniczka z RPA zdecydowanie (50.06 s), pokonała drugą na mecie Justynę Święty-Ersetic (51.45 s).

Mocno obsadzony bieg na 100 m przez płotki wygrała świeżo upieczona mistrzyni Europy Elwira Herman (12.87 s), choć biegu nie udało się ukończyć Pameli Dutkiewicz. Klaudia Siciarz złamała granicę 13 sekund (12.99 s), wyprzedzając przy tym Karolinę Kołeczek (13.08 s).

W swoich konkurencjach wygrywali też m.in. Michał Haratyk, Piotr Lisek czy Marcin Lewandowski. Pełne wyniki memoriału można zobaczyć TUTAJ.

Według oficjalnych danych, na trybunach Stadionu Śląskiego zgromadziło się dzisiaj 41226 widzów.