Kolarstwo torowe - MEJ i U23: znacznie powiększamy dorobek medalowy

• Data publikacji: 22.08.2018, 21:58

W drugim dniu Me juniorów i U23 w Aigle polscy kolarze zdobyli cztery medale, w tym dwa złote. Po krążki z najcenniejszego kruszcu sięgnęli juniorzy w wyścigu drużynowym na dochodzenie i sprinterki w kategorii U23. Po brązowym medalu dołożyli Marta Jaskulska w wyścigu eliminacyjnym juniorek i Filip Prokopyszyn w wyścigu na 1 km juniorów.

W wyścigu drużynowym na dochodzenie juniorów Polacy jechali w składzie: Kacper Walkowiak, Damian Papierski, Wiktor Richter i Michał Gałka. W pierwszej rundzie pokonali Belgów i zapewnili sobie awans do finału, gdzie ich rywalami byli Włosi. W nim Polacy wykręcili bardzo dobry czas 4:03.656 i okazali się lepsi od przeciwników. Brązowy medal wywalczyli Niemcy.

Polki w składzie Julita Jagodzińska i Marlena Karwacka w eliminacjach sprintu drużynowego uzyskały najlepszy czas spośród trzech zespołów. W finale spotkały się z Włoszkami i ponownie udowodniły swoja wyższość. Brąz wywalczyły reprezentantki Wielkiej Brytanii.

Filip Prokopyszyn staje się multimedalistą, dziś zdobył swój kolejny medal na imprezie mistrzowskiej. Tym razem uczynił to w wyścigu na 1km ze startu zatrzymanego. Polak uzyskał czas 1:03.597, który pozwolił na brązowy medal. Mistrzem Europy został Czech Jakub Stastny (1:02.837). Srebro powędrowało do Francuza Titouana Renvoise (1:02.954).

Do powiększenia naszego dorobku medalowego przyczyniła się też Marta Jaskulska. Polka zajęła trzecie miejsce w wyścigu eliminacyjnym. Na najwyższym stopniu podium stanęła Włoszka Gloria Scarsi, a na drugim Belgijka Shari Bossuyt.

Na czwartym miejscu zmagania zakończyły juniorki w wyścigu drużynowym. W pojedynku o brązowy medal uległy Niemkom. W finale Włoszki okazały się lepsze od Rosjanek.

Ostatnie szóste miejsce zajęli sprinterzy U23 w składzie: Łukasz Kowal, Mateusz Miłek i Daniel Rochna. Swój występ zakończyli na eliminacjach. Najlepsi w tej konkurencji byli Francuzi. Wyprzedzili Rosjan i Niemców.

W scratchu kobiet U23 wygrała Holenderka Kirstie van Haaften. Na drugiej pozycji finiszowała Brytyjka Rebecca Raybould. Trzecia na kreskę wpadła Portugalka Maria Martins. Monika Graczewska zajęła 11. lokatę.

Podobnie wśród mężczyzn spisał się Dawid Czubak - 13. miejsce. Po tytuł mistrza sięgnął Brytyjczyk Matthew Walls. Drugie miejsce przypadło Szwajcarowi Nico Selenatiemu. Brąz wywalczył Holender Marten Kooistra.

Kacper Walkowiak uplasował się na 10. pozycji w wyścigu eliminacyjnym juniorów. Wygrał Belg Milan Fretin. Za jego plecami uplasowali się Białorusin Dzianis Mazur i Francuz Louis Brule.

Zmagania zaczęły sprinterki w kategorii juniorek. W eliminacjach Nikola Sibiak wykręciła trzeci rezultat, a Nikola Seremak szósty. Oznacza to, że w ćwierćfinale zmierza się ze sobą w bratobójczym pojedynku.

Piąte rezultaty uzyskały polskie drużyny w wyścigu na dochodzenie do lat 23. Jutro przystąpią do pierwszej rundy i będą walczyły o awans do wyścigu o brąz.