Kolarstwo torowe - MEJ i U23: trzy medale na początek

• Data publikacji: 21.08.2018, 21:47

W Aigle w Szwajcarii w ubiegłym tygodniu rozgrywano MŚ juniorów. Od dziś ten tor jest areną zmagań w ME juniorów i młodzieżowców. Już pierwszego dnia na naszym koncie znalazły się trzy medale: jeden srebrny i dwa brązowe.

Filip Prokopyszyn w MŚJ wywalczył dwa srebrne medale: w wyścigu punktowym i scratch. Dzisiaj w tym drugim został wicemistrzem Europy. Polak był najszybszy z peletonu. Ubiegł go Belg Arthur Senrame, który jako jedyny nadrobił jedno okrążenie. Brązowy medal wywalczył Grek Panagiotis Karatsivis.

Drużyna sprinterów w MŚ zajęła drugie miejsce. W ME zanotowała lekki regres, gdyż zdobyła brązowy medal. Polacy jechali w składzie: Cezary Łączkowski, Oskar Filipczak i Mateusz Sztrauch. W eliminacjach zajęli drugie miejsce z czasem 37.307 i ulegli tylko Francuzom. W półfinale mimo, że pojechali szybciej to ulegli Rosjanom i o brąz zmierzyli się z Czechami. Okazali się nieznacznie lepsi od rywali i zdobyli medal. Złoto trafiło do Rosjan, a srebro do Francuzów.

Nasze juniorki medal miały zapewniony przed startem. W tej konkurencji wystartowały tylko trzy zespołu. Polki w składzie: Nikola Sibiak i Paulina Petri w eliminacjach okazały się gorsze od Litwinek i Rosjanek i sklasyfikowano je na trzeciej pozycji. Dwie pozostałe drużyny pojechał w wyścigu o złoto. W nim lepsze były Rosjanki.

W scratchu juniorek reprezentowała nas Oliwia Majewska, która w porównaniu do MŚ zastąpiła srebrna medalistkę Martę Jaskulską. Polce do medalu zabrakło niewiele, ale skończyło się na 5. lokacie. Złoty medal zdobyła Włoszka Gloria Scarsi. Za nią finiszowała Belgijka Shari Bossuyt i Rosjanka Anastazja Łukaszenko.

W kategorii do lat 23 rozegrano dziś wyścigi eliminacyjne i indywidualne na dochodzenie. W wyścigu eliminacyjnym mężczyzn Damian Sławek zajął 8. pozycję. Złoto trafiło do Belga Juresa Hestersa. Na drugim stopniu podium stanął Rosjanin Aleksandr Smirnow, a na trzecim Białorusin Yauheni Karaliok.

Wśród kobiet Weronika Humelt uplasowała się na szóstym miejscu. Konkurencje wygrała Włoszka Letizia Paternoster przed Francuzką Clarą Capponi. Skład medalistek uzupełniła Holenderka Mylene de Zoete.

W wyścigu indywidualnym na dochodzenie mężczyzn startowało dwóch Polaków: Adrian Kaiser i Bartosz Rudyk. Pierwszy z nich z czasem 4:20.555 uplasował się na 7. miejscu. Rudyk znalazł się tuż za nim z czasem 4:21.001. Mistrzem Europy został Niemiec Felix Gross, który w finale pokonał Rosjanina Ivana Smirnowa. Stefan Bissegger ze Szwajcarii sięgnął po brąz.

Również dwie Polki wystąpiły w wyścigu na dochodzenie. Nikola Różyńska uzyskała czas 3:38.722, który pozwolił na zajęcie 7. pozycji. Na 15. lokacie zmagania zakończyła Marta Lach z czasem 3:48.557. W finale zmierzyły się dwie Włoszki. Marta Cavalli pokonała Martinę Alzini. Brązowy medal trafił do Natalii Studenkiny z Rosji.