Żeglarstwo - MŚ: rozdano medale w klasach 49er i 49erFX

• Data publikacji: 11.08.2018, 15:40

Dzisiaj odbyły się wyścigi medalowe w klasach 49er i 49erFX. Niestety, nie oglądaliśmy w nich Polaków. Złote medale trafiły do Chorwatów i Holenderek.

W klasie 49er liderami przed decydującym wyścigiem byli bracia Fantela z Chorwacji. Za nimi ze znaczną stratą znajdowały się dwie załogi niemieckie: Fischer/Graf i Heil/Ploessel. Chorwaci w wyścigu medalowym zajęli piąte miejsce i pewnie obronili się na prowadzeniu. Sime Fantela to mistrz olimpijski z Rio. Jednak ze swoim bratem Mihovilem pływa od niedawna, ale już wystarczająco długo, by sięgnąć po złoto. Piorunujący atak na podium przeprowadzili Francuzi Frei/Delpech, którzy wygrali ostatnie starcie i tym samym wywalczyli srebrne medale. Załogi niemieckie zajęły dwa ostatnie miejsca, ale Fischer i Graf utrzymali się na podium i zdobyli brąz. Polacy spisali się poniżej oczekiwań, który zabrakło w wyścigu medalowym. Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim zajęli 22. miejsce, a jedno oczko niżej zostali sklasyfikowani Dominik Buska i Szymon Wierzbicki.

U pań w 49erFX znaczną przewagę miały reprezentantki Austrii Frank/Abicht. W ostatnim wyścigu pewnie żeglowały z przodu i zmierzały po złoto. Jednak przydarzył im się olbrzymi błąd. Wywrócił im się jacht, w efekcie czego zajęły ostatnia pozycję i spadły w generalce na drugie miejsce. Sytuację wykorzystały Holenderki Bekkering/Duetz, które w wyścigu medalowym zajęły drugą pozycję za swoimi rodaczkami Van Aanholt/Jongens i zostały mistrzyniami świata. Brązowy medal trafił w ręce Brytyjek Weguelin/Ainsworth. W regatach mieliśmy również dwie polskie załogi. Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda zajęły 20. miejsce, a siostry Madeleine i Nadia Zielińskie uplasowały się na 42. miejscu.

Jutro odbędą się wyścigi medalowe w klasach RS:X kobiet i mężczyzn oraz w Nacra 17. Zobaczymy w nich trójkę reprezentantów Polski. W RS:X kobiet powalczy Zofia Noceti-Klepacka, a w RS:X mężczyzn Paweł Tarnowski i Piotr Myszka.