Żeglarstwo - MŚ: dwie kwalifikacje olimpijskie w klasie RS:X

• Data publikacji: 10.08.2018, 21:37

Po tym jak wczoraj przepustkę na igrzyska zdobyła Magdalena Kwaśna, dziś przyszedł czas na kolejne dwie. Wywalczyli je Zofia Noceti-Klepacka w RS:X kobiet i Paweł Tarnowski w RS:X mężczyzn. Niestety, ta sztuka nie udała się polskim załogom w klasie 49er.

Dziś rozgrywano ostatnie wyścigi finałowe, w następnych dwóch dniach odbędą się tylko medalowe. W klasie RS:X kobiet Zofia Noceti-Klepacka zajmowała miejsce w czołówce i utrzymała je po dzisiejszych występach. Jednak te starty nie były specjalnie udane: 16., 11. i 9. miejsce. Przed wyścigiem medalowym zajmuje 5. lokatę ze strata trzech punktów do podium. Oprócz startu w decydującym wyścigu daje to również kwalifikację na igrzyska w Tokio. Pozostałe Polki zakończyły rywalizację. Maja Dziarnowska uplasowała się na 22. miejscu, Małgorzata Białecka na 26., Karolina Lipińska na 27., Kamila Smektała na 29., a Agnieszka Bilska na 57. Oprócz Polski w Tokio zobaczymy reprezentantkę: Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Chin, Włoch, Hiszpanii, Izraela, Danii, Rosji i Estonii.

W RS:X mężczyzn także możemy cieszyć się z olimpijskiego awansu. Wywalczył go Paweł Tarnowski, który zajmuje czwarte miejsce. Dziś kończył wyścigi na 15., 16 i 7. miejscu. W wyścigu medalowym zobaczymy również Piotra Myszkę, który zajmuje 9. miejsce. Na 24. pozycji mistrzostwa zakończył Radosław Furmański, a na 34. Maciej Kluszczyński. Liderem jest Holender Dorian van Rijjseblerghe. W Tokio o medale na pewno powalczą reprezentanci: Holandii, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Chin, Hiszpanii, Izraela i Norwegii.

Po słabej postawie Polaków w dniu dzisiejszym uciekła szansa na kwalifikację w klasie 49er. Załoga Przybytek/Kołodziński zajęła dziś dopiero 23. i 24. miejsce i spadła w generalce na 22. Tuz za nimi zawody zakończyła załoga Buksak/Wierzbicki. Prowadzą bracia Fantela z Chorwacji. Awans na igrzyska wywalczyły: Chorwacja, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Portugalia, Szwajcaria i Dania.

Medale rozdano w klasie Laser i Laser Radial. Wśród mężczyzn po złoto sięgnął Cypryjczyk Pavlos Kontides. Srebro trafiło do Australijczyka Matthew Wearna, a brąz do Niemca Philippa Buhla. U pań na podium stanęły faworytki. Pierwsza była Belgijka Emma Plasschaert, druga Holenderka marit Bouwmeester, a trzecia Dunka Anne-Marie Rindom.

W klasie Nacra 17 również zakończono fazę finałową. Jakub Surowiec z Katarzyną Góralską zostali sklasyfikowani na 39. pozycji, a Tymoteusz Bendyk z Anną Świtajską na 63. Liderami są Włosi tita/Banti. Prawo startu na igrzyskach wywalczyły: Włochy, Australia, Argentyna, Dania, Brazylia, Wielka Brytania, Austria i Nowa Zelandia.