Michał Kwiatkowski zwycięzcą Tour de Pologne!

• Data publikacji: 10.08.2018, 19:10

Michał Kwiatkowski wygrał 75. edycję Tour de Pologne. Ostatni etap w Bukowinie wygrał Simon Yates, ale nie odrobił straty do Polaka w klasyfikacji generalnej.

Ostatni etap wyścigu dookoła Polski składał się z dwóch trudnych rund po 68 kilometrów dookoła Bukowiny Tatrzańskiej. Na trasie znalazły się podjazd na Ścianę Harnaś i na Gliczarów. W ucieczce jechało kilkunastu kolarzy, w tym Maciej Paterski (Reprezentacja Polski), Rui Costa (Portugalia, UAE Team Emirates), Aleksiej Łucenko (Kazachstan, Astana) i Patrick Konrad (Austria, Bora-hansgrohe), który ostatecznie wygrał klasyfikację górską. Koszulkę sprintera obronił Pascal Ackermann, a najaktywniejszego Jenthe Biermans. Sytuację kontrolował Team Sky, który pilnował lidera wyścigu, Michała Kwiatkowskiego.

W ucieczce dochodziło do wielu zmian, a z peletonu zaatakowali Fabio Felline (Włochy, Trek Segafredo) i Laurens de Plus (Belgia, Quick Step Floors). Z ucieczki na szutrowym odcinku przed Gliczarowem zaatakował Valerio Conti (Włochy, UAE Team Emirates). Do grupy pościgowej (De Plus, Felline, Danilo Wyss) dojechał Richard Carapaz (Ekwador, Movistar). Czwórka ta została szybko złapana przez peleton.

Po pociągnięciu na Ścianie Bukowina z grupy faworytów odłączyli się Michał Kwiatkowski, Sergio Henao, Dylan Teuns i George Bennett, którzy dogonili wszystkich uciekinierów. Potem dojechali jeszcze inni kolarze z czołówki klasyfikacji generalnej w tym Simon Yates i Thibaut Pinot. Na ponad 10 kilometrów przed metą z czołówki oderwał się Yates. Brytyjczyk został wirtualnym liderem wyścigu.

Zwycięzcą ostatniego etapu został Simon Yates. Brytyjczyk przyjechał na metę z przewagą 12 sekund nad grupą pościgową, którą przyprowadził Thibaut Pinot. W tej grupie przyjechał Michał Kwiatkowski, który wygrał 75. edycję Tour de Pologne. Polski kolarz na etapie zajął 6. pozycję. Drugi z Polaków, Paweł Cieślik był 13. W klasyfikacji generalnej Kwiatkowski pokonał Yatesa o 17 sekund i Pinota o 22 sekundy.