Żeglarstwo - MŚ: kwalifikacja jeszcze nie dziś

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 08.08.2018, 22:45

Pogoda znów nie była sprzymierzeńcem zawodników. Wiatr wiał znów za słabo przez co musieliśmy czekać trzy godziny, żeby zobaczyć pierwsze jachty na wodzie. Planowo miały się dziś zakończyć serie finałowe w klasach Finn, 470 mężczyzn, Laser i Laser Radial. W tych dwóch ostatnich zadecydowano, że wyścigi zostaną dokończone jutro. Gdyby zostały zakończone dziś, już moglibyśmy się cieszyć z pierwszej kwalifikacji olimpijskiej dla naszego kraju, wywalczonej przez Magdalenę Kwaśną. Tak się jednak nie stało, ale mamy nadzieję, że Polka jutro przypieczętuje awans.

Pierwsze na starcie pojawiły się załogi w klasie 49erFX. W grupie złotej rywalizuje Aleksandra Melzacka z Kingą Łobodą. Ich starty były dziś nierówne. Zaczęły od 22. miejsca. W drugim starcie spisały się bardzo dobrze - 4. pozycja. Na koniec uplasowały się na 27. lokacie. W klasyfikacji generalnej sklasyfikowane są na 16. pozycji. Do pozycji dającej awans na igrzyska tracą 26 punktów. Jeżeli pogoda pozwoli to maja jeszcze przed sobą trzy wyścigi na odrobienie tych strat. W regatach prowadza Austriaczki Frank/Abicht. Siostry Zielińskie rywalizujące w grupie srebrnej zajmowały dziś 8. i 15. miejsce.

W klasie 49er wyścigi ukończyć udało się grupom srebrnej i brązowej. Jedyny wyścig w grupie złotej został przerwany. Zatem nie oglądaliśmy dziś w akcji Polaków.

W Finnie Polacy zakończyli już rywalizację. Do rozegrania został tylko wyścig medalowy, do którego Polacy się nie zakwalifikowali. Piotr Kula kończył dzisiaj wyścigi na 9. i 32. miejscu i całe regaty zakończył na 21. pozycji. Mikołaj Lahn był 41. i 16., co pozwoliło mu zająć 39. miejsce. Łukasz Lesiński ukończył zmagania na 78. miejscu, a Andrzej Romanowski na 81. Kwalifikacje na igrzyska wywalczyły kraje; Szwecja, Nowa Zelandia, Węgry, Holandia, Kanada, Argentyna, Turcja i Wielka Brytania.

Słabo spisywały się dziś Polki w Laserze Radialu. Magdalena Kwaśna finiszowała na 33. pozycji i spadła na 18. pozycję, która wciąż gwarantuje awans do Tokio. Agata Barwińska była niewiele lepsza. Zakończyła dzisiejszy start na 30. lokacie, a w łącznej klasyfikacji jest 24. Liderką regat jest Amerykanka Paige Railey.

W jedynym wyścigu w Laserze Tadeusz Kubiak był 40 i ogólnie zajmuje 49. miejsce. W grupie srebrnej rywalizuje trzech Polaków. Filip Ciszkiewicz jest 65., Jakub Rodziewicz 73., a Dawid Kania 75. Prowadzi reprezentant Cypru Pavlos Kontides.

W 470 mężczyzn zakończono fazę finałową. W grupie srebrnej załoga Sapiejka/Janowczyk zajęła dziś 13. i 15. miejsce, a całe regaty zakończyła na 47. pozycji. Na czele stawki sa Szwedzi Dahlberg/Bergstrom. Na igrzyska pojadą reprezentanci: Szwecji, Francji, Australii, Hiszpanii, USA, Włoch, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii.