Wojciech Pszczolarski mistrzem Europy!

• Data publikacji: 05.08.2018, 21:44

To był niesamowity wyścig Wojciecha Pszczolarskiego. Polak zdecydowanie wygrał wyścig punktowy i po raz drugi w karierze został mistrzem Europy. To drugi medal dla Polski na mistrzostwach w Glasgow, ale pierwszy złoty.

Rok temu w Berlinie Alan Banaszek zdobył złoty medal mistrzostw Europy. Dzisiaj w Glasgow Wojciech Pszczolarski obronił tytuł dla naszego kraju. Polski kolarz jechał bardzo mądrze i aktywnie od samego początku. Już w początkowej części wyścigu "Pszczoła" nadrobił okrążenie. Później Pszczolarski brał udział w prawie każdej akcji. Polak nadrabiał kolejne rundy i zdobywał punkty na lotnych premiach. Przewaga Polaka powiększała się. Reprezentant Polski kontrolował wydarzenia na torze i swoich najgroźniejszych rywali, przede wszystkim Kenny'ego de Ketele. Belg miał jednak niewielkie szanse na wyprzedzenie w klasyfikacji Pszczolarskiego. Na torze w Glasgow nie było mocnych na Wojciecha Pszczolarskiego. Polak zdobył łącznie aż 102 punkty. Pszczolarski powtórzył osiągnięcie sprzed 3 lat z Grenchen. Drugi z wynikiem 83 punktów był Kenny de Ketele. Brązowy medal wywalczył Austriak Stefan Matzner z rezultatem 71 punktów.

Dawid Czubak i Bartosz Rudyk odpadli w kwalifikacjach wyścigu indywidualnego na 4 kilometry. Czubak zajął 11. miejsce, a Rudyk osiągnął 13. wynik. Złoty medal zdobył Domenic Weinstein. Niemiec w finale pokonał Ivo Oliveirę. W pojedynku o brąz Aleksander Jewtuszenko wygrał z Claudio Imhofem. Z rywalizacją w sprincie indywidualnym pożegnali się już Mateusz Lipa i Rafał Sarnecki. Polacy przebrnęli kwalifikacje i wygrali swoje biegi w 1/16. W 1/8 finału lepsi od polskich kolarzy okazali się Holendrzy. Lipa przegrał z Harriem Lavreysenem, a Sarnecki z Jeefreyem Hooglandem.

Złoty medal w wyścigu eliminacyjnym zdobyła Laura Kenny. Utytułowana reprezentantka Wielkiej Brytanii w decydującym pojedynku wygrała z Anną Knauer. Trzecie miejsce zajęła Jewgienia Augustinas. Łucja Pietrzak uplasowała się na 17. pozycji. Polka odpadła bardzo szybko, bo już jako trzecia. W finałowej rywalizacji sprinterek zabrakło polskich zawodniczek. W finale zmierzyły się dwie Rosjanki. Wygrała Daria Szmelewa, która pokonała 2:0 Anastazję Wojnową. Brązowy medal wywalczyła Mathilde Gros, która wygrała w dwóch biegach z Miriam Welte.