ME: Tchórz i Świtkowski z szansą na medale

• Data publikacji: 04.08.2018, 20:11

Za nami kolejny pełen emocji dzień Mistrzostw Europy. Tym razem Polacy nie stawali do walki o medale, jednak zmieni się to już jutro za sprawą Alicji Tchórz i Jana Świtkowskiego, którzy zwycięsko przepłynęli przez dzisiejsze eliminacje.

Reprezentanci Polski wywalczyli kolejne dwie medalowe okazje. Najpierw nadzieję na kolejne trofea wlał w serca kibiców Jan Świtkowski. Startujący w drugim półfinale na 200 m stylem motylkowym pływak wywalczył kwalifikację czasem 1:56.77. Polak uzyskał ósmy czas półfinałów, zaś najlepszym rezultatem mógł się pochwalić Tamas Kenderesi (1:55.16).

Awans do fazy medalowej wywalczyła też Alicja Tchórz na 50 m stylem grzbietowym. Polka o brzeg basenu uderzyła po 27.72 s, a szybsze  od niej były tylko trzy zawodniczki. W zeszłorocznych mistrzostwach na krótkim basenie Tchórz była druga na tym dystansie. Jeśli w jutrzejszym finale uda jej się powtórzyć ten sukces, będzie to jej trzeci medal na mistrzostwach Europy.

Adam Peaty po raz kolejny udowodnił, że na 100 m stylem klasycznym nie ma sobie równych. Brytyjczyk, który przed rokiem nonszalancko sprezentował swój medal mistrzostw świata jednej z fanek, dziś równie nonszalancko pokonał rywali i poprawił swój własny rekord świata. Nowy najlepszy rezultat w historii wynosi równe 57 s i jest o 0.47 s szybszy od poprzedniego. Pozostałe krążki padł łupem dużo wolniejszych Jamesa Wilby (58.53 s) i Antona Czupkowa (58.96 s).

Kolejny rekordowy start to występ Klimenta Kolesnikowa na 50 m stylem grzbietowym. Podobnie jak Peaty Rosjanin rezultat "zaokrąglił" do równych 24 s, ustanawiając nowy rekord świata, do tej pory należący do Liama Tanckocka, rekord świata juniorów i oczywiście rekord Europy. Srebrny medal powędrował do Roberta-Andrei Glinty, który do ostatniej chwili walczył o drugi miejsce z Shane Ryanem. Irlandczyk był jednak o 0/14 s wolniejszy i musiał zadowolić się brązowym krążkiem.

Podobnie jak Peaty w świetnej formie wciąż jest Sarah Sjoestroem, która zdominowała finał na 100 m motylkiem. Fenomenalna Szwedka dystans pokonała w 56.13 s, już na początku budując sporą przewagę nad resztą stawki. 1.17 s później o brzeg basenu uderzyła Swietłana Chimrowa, ścigana przez dwie Włoszki - Elenę di Liddo i Ilarię Bianchi. Ostatecznie lepsza okazała się di Liddo, zapewniając sobie pierwszy indywidualny brąz mistrzostw Europy - wcześniej dwukrotnie medale zdobywała jako uczestniczka sztafety. Niezmordowana Szwedka jeszcze tego samego wieczoru wywalczyła drugie złoto na 50 m stylem dowolnym, broniąc tytuł mistrzowski z Londynu. Czas 23.74 s jest nowym najlepszym wynikiem w historii mistrzostw Europy.