Kolarstwo torowe - ME: brązowy medal Justyny Kaczkowskiej

• Data publikacji: 04.08.2018, 22:03

Za nami trzeci dzień mistrzostw Europy. Najwięcej powodów do zadowolenia przyniosła nam Justyna Kaczkowska, która zdobyła brąz w wyścigu na 3 km. Szymon Sajnok zajął pechowe czwarte miejsce w omnium.

W wyścigu indywidualnym na 3 km mieliśmy dwie Polki: Łucję Pietrzak i Justynę Kaczkowską. Pierwsza z nich uzyskała czas 3:39.945 i została sklasyfikowana na 12. miejscu. Justyna Kaczkowska była stawiana wsrod faworytek do medalu i nie zawiodła. Polka wykręciła trzeci czas (3:33.355) i zakwalifikowała się do wyścigu o brązowy medal. Eliminacje wygrała Niemka Lisa Brennauer z czasem 3:28.152 przed Brytyjką Katie Archibald (3:30.893). Czwarty wynik miała Białorusinka Ina Savenka - 3:34.233 i to ona była rywalką Justyny Kaczkowskiej. Polka uzyskała słabszy czas niz w kwalifikacjach, ale wystarczyło to do brązu. Mistrzynia Europy została Niemka Lisa Brennauer. Srebrem musiała zadowolić się Katie Archibald.

W omnium mężczyzn startował nasz mistrz świata Szymon Sajnok. W scratchu finiszował na 5. miejscu, a wygrał go Elia Viviani. W wyścigu tempo nadrobił okrążenie i zdobył kilka punktów na finiszach, co dało mu czwarte miejsce. Tu najlepszy był Portugalczyk Rui Oliveira. Wyścig eliminacyjny był bardzo emocjonujący. Szymon zakończył go na trzecim miejscu, a ponownie najlepszy był Viviani. przed wyścigiem punktowym Sajnok był liderem. Wyścig punktowy nie potoczył się po naszej myśli. Szymon Sajnok zakończył rywalizacje na czwartym miejscu ze stratą jednego punktu do drugiego miejsca. Mistrzem Europy został Brytyjczyk Nathan Hayter. Srebrny medal wywalczył Elia Viviani, a brązowy Duńczyk Casper von Folsach.

W wyścigu na 1 km mężczyzn reprezentował nas Daniel Rochna. Młody Polak wykręcił czas 1:03.038 i zajął 16. miejsce. Eliminacje wygrał Mathijs Buchli (Holandia) z czasem 59.783. W finale nie był juz tak szybki - 1:00.134, ale wystarczyło to do złotego medalu. Srebro zdobył Joachim Eilers z Niemiec (1:00.361), brąz trafił w ręce Holendra Sama Ligtlee (1:00.905).

W eliminacjach sprintu kobiet Polki nie zachwyciły. Julita Jagodzińska zajęła 17. miejsce z czasem 11.417, a Urszula Łoś 20. (11.489). Pierwsza była Niemka Emma Hinze (10.887). W 1/16 Julita Jagodzińska pokonała Sandie Clair z Francji, a Ula Łoś Robyn Stewart z Irlandii. W 1/8 pierwsza z Polek niespodziewanie pokonała Emmę Hinze. Niestety Ula Łoś przegrała z Anastasiia Voinovą. W ćwierćfinale Jagodzińska w dwóch biegach uległa Niemce Miriam Welte. Półfinały i finały odbędą się jutro.

W wyścigu punktowym kobiet tytuł mistrzyni Europy zdobyła Włoszka Maria Confalonieri. O jeden punkt pokonała Inę Savenkę z Białorusi. Po brąz sięgnęła Rosjanka Gulnaz Badykowa. Nikol Płosaj z dorobkiem trzech punktów była 15.