ME w kolarstwie torowym: drużyny z awansem do pierwszej rundy

• Data publikacji: 02.08.2018, 22:04

Kwalifikacje wyścigu drużynowego na dochodzenie były pierwszym akcentem mistrzostw Europy w kolarstwie torowym w Glasgow. Drużyna kobiet zajęła 5. miejsce, a panowie uplasowali się na 8. pozycji. Obydwa zespoły awansowały do pierwszej rundzie i powalczą co najwyżej o brązowy medal.

W kwalifikacjach wyścigu drużynowego kobiet nasz zespół wystartował w składzie: Justyna Kaczkowska, Nikol Płosaj, Łucja Pietrzak i Daria Pikulik. Polki rok temu w Berlinie zdobyły brązowy medal. W Glasgow bardzo trudno będzie powtórzyć im ten wynik. Polska drużyna uzyskała czas 4:27,786. Polki osiągnęły piąty wynik. Wobec tego nie ma już szans na walkę o złoty i srebrny medal. W pierwszej rundzie Polki muszą pojechać bardzo szybko, żeby powalczyć o brąz. Kwalifikacje wygrały reprezentantki Wielkiej Brytanii, które zdeklasowały rywalki, wykręcając wynik 4:19,330. W pierwszej rundzie Brytyjki pojadą z czwartymi w kwalifikacjach Francuzkami. Drugie Włoszki rywalizować będą z trzecimi Niemkami. Awans do finału wywalczą zwyciężczynie tych dwóch wyścigów.

Słaby start zaliczyła drużyna mężczyzn. Polacy uzyskali wynik 4:01,261. Adrian Tekliński nie utrzymał tempa zespołu już w połowie dystansu. Szymon Sajnok, Szymon Krawczyk i Dawid Czubak mieli trudne zadanie i stracili dużo czasu. Polacy zajęli 8. miejsce, czyli ostatnio, które nie dało awans do pierwszej rundy. Nasi zawodnicy skorzystali ze słabego startu Duńczyków. W pierwszej rundzie Polacy pojadą z Rosjanami. Kwalifikacje wygrali Włosi z czasem 3:56,559. Drugi czas należał do Szwajcarów, trzeci do Francuzów, a czwarty do Brytyjczyków. Warto dodać, że mistrzostwa Europy to pierwsze zawody zaliczane do kwalifikacji olimpijskich. Wyścigi drużynowe to konkurencje olimpijskie.