Znamy półfinalistki Mistrzostw Europy w piłce wodnej

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 23.07.2018, 23:04

Grecja, Węgry, Holandia i Hiszpania - tak przedstawia się skład czołowej czwórki turnieju kobiet rozgrywanych w Barcelonie Mistrzostw Europy w piłce wodnej.

Rzutami karnymi zakończył się mecz ćwierćfinałowy Grecja - Rosja. Pierwszą kwartę wygrały jedną bramką Rosjanki, ale po 16 minutach gry prowadziły już 2:1 Greczynki. Trzecia kwarta byłą remisowa, a emocje sięgnęły zenitu w ostatnich ośmiu minutach. Cztery minuty przed syreną prowadziły jeszcze Rosjanki, ale po 90 kolejnych sekundach gry bliżej półfinału były już Greczynki. Wyrównującą bramkę rzuciła 27 sekund przed końcem Olga Gorbunova. W karnych zwyciężyła 5:4 Grecja.

Istny roller coaster zafundowały kibicom w drugim ćwierćfinale drużyny Włoch i Węgier. Po pierwszej kwarcie Włoszki prowadziły 3:1, jednak już po kolejnych ośmiu minutach gry jedną bramką więcej na koncie miały ich rywalki. Po przerwie Węgierki na chwilę wyszły na dwubramkowe prowadzenie, ale do końca trzeciej tercji trafiały już tylko Włoszki - łącznie cztery razy. Na pięć minut przed końcem włoska drużyna prowadziła 9:7, ale ekipa z Węgier nie poddała się. Do bramki trafiały dwukrotnie Szilagyi oraz, trzydzieści sekund przed końcem, Keszthelyi, co dało ich zespołowi upragniony półfinał.

Odmienny przebieg miał trzeci ćwierćfinał. Faworyzowane Holenderki wręcz zdemolowały Niemki. Dość powiedzieć, że po dwóch kwartach prowadziły 14:0! Pierwsza bramka dla naszych sąsiadek rzuciła w czwartej minucie trzeciej kwarty Eggert. Trzecią i czwartą kwartę Holenderki nie grały już na 100% możliwości, wyraźnie oszczędzając siły na półfinał.

W ostatnim meczu 1/4 finału zagrały gospodynie mistrzostw i Francuzki. Wyrównaną grę obserwowaliśmy w pierwszej kwarcie, zakończonej remisem 2:2. W drugiej Hiszpanki w zasadzie rozstrzygnęły mecz na swoją korzyść. Zaaplikowały rywalkom pięć bramek i w kolejnych dwóch częściach gry już tylko pilnowały wyniku. Ostatecznie wygrały 14:5 i w środę zagrają z Węgierkami.

Wcześniej rozegrano mecze o dalsze miejsca w klasyfikacji generalnej. W meczu o miejsce 9. Serbki minimalnie pokonały Izrael, zaś w grze o lokatę 11. lepsze od Turczynek okazały się Chorwatki.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.