ME U20: Polacy mistrzami dywizji B

• Dodał: Igor Wasilewski
  • Data publikacji: 22.07.2018, 21:30

Koszykarska reprezentacja Polski do lat 20 pokonała w finale Mistrzostw Europy dywizji B Słowenię stosunkiem 71:60. Do końcowego triumfu polską drużynę zaprowadziła doskonała gra w trzeciej i czwartej kwarcie.

Jednak lepiej spotkanie rozpoczęli Słoweńcy. Po minucie gry i dwóch celnych „trójkach” naszych przeciwników Polacy przegrywali już sześcioma punktami. Podopieczni Dalibora Damjanovica utrzymywali swoją przewagę niemal przez całą pierwszą kwartę, lecz w końcówce nasi poprawili swoją grę, a rzut Łukasza Kolendy doprowadził do remisu 17:17. Od tego stanu Polacy kontrolowali przebieg boiskowych zdarzeń.

Druga odsłona meczu stała pod znakiem wyrównanej walki obu ekip. Żadna z drużyn nie mogła osiągnąć przewagi, a wynik na tablicy co chwilę wskazywał wyższość innej drużyny. Ostatecznie to nasza ekipa schodziła na przerwę z oczkiem przewagi.

Gdy drużyny weszły ponownie na parkiet, byliśmy świadkami zupełnie innej rozgrywki. Polacy zaczęli dominować swoich przeciwników i konsekwentnie rozpoczęli budowanie swojej przewagi. Szczególny udział w tym mieli Adrian Bogucki, Daniel Gołębiowski i Łukasz Kolenda. Pierwszy wygrywał bardzo wiele podkoszowych pojedynków, drugi uspokajał grę i to pod jego wodzą drużyna zdobywała najwięcej punktów, a trzeci pięcioma rzutami za trzy sprawił, że wynik przed czwartym starciem wskazywał 8-punktową przewagę ekipy znad Wisły.

Niewiele zmieniło się w poczynaniach polskich graczy w ostatniej odsłonie. Zgrany i skuteczny zespół był  pewny zwycięstwa na wiele minut przed końcową syreną. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 71:60 i Polacy mogli cieszyć się z mistrzostwa.

Chwilę później, kiedy dekorowani byli na podium razem z pozostałymi medalistami mistrzostw (srebro trafiło do Słowenii, brąz do Łotwy), rozdano też nagrody indywidualne imprezy. Najbardziej wartościowym graczem turnieju został wybrany Łukasz Kolenda, a tytuł najlepszego centra przypadł Adrianowi Boguckiemu.

Polska – Słowenia 71:60 (19:19, 14:13,22:15,16:13)

Polska: Łukasz Kolenda 19, Adrian Bogucki 12, Jakub Kobel 11, Mikołaj Kurpisz 10, Daniel Gołębiowski 9, Dominik Rutkowski 3, Mateusz Szczypiński 3, Rafał Komenda 2, Jakub Musiał 2, Bartłomiej Pietras 0, Michał Sasik 0, Hubert Wyszkowski 0

Słowenia: Aljaz Bratec 20, Jurij Macura 14, Ziga Jurcek 9, Urban Oman 5, Matic Vesel 4, Miha Skedelj 2, Denis Alibegovic 2, Jakov Stipanicev 2, Jan Strmcnik 2, Jan Dornik 0, David Zajc 0