Pięciobój nowoczesny - ME: Prades zgarnia złoto na finiszu

• Data publikacji: 22.07.2018, 20:06

Francuz Valentin Prades został mistrzem Europy w pięcioboju nowoczesnym. W Székesfehérvár wyprzedził on Ádáma Marosiego i Josepha Choonga.

Pływanie z czasem 2:01,40 wygrał Brytyjczyk Joseph Choong. Na drugim miejscu ze stratą 0,43 s do mety przypłynął Austriak Gustav Gustenau, natomiast trzecie miejsce zajął Irlandczyk Arthur Lanigan-O'Keeffe (2:02,82).

W szermierce najlepszy okazał się Jurij Fedeczko - Ukrainiec wygrał 24 pojedynki w rundzie wstępnej ora jedyną swoją walkę w rundzie bonusowej. Dzięki temu objął prowadzenie w klasyfikacji łącznej. Na drugie miejsce, ku uciesze miejscowej publiczności, awansował Ádám Marosi, natomiast na trzeciej pozycji plasował się Łotysz Pavels Svecovs.

Większość zawodników z czołówki zaliczyło po zrzutce - tak było m.in. w przypadku Marosiego i Svecovsa, którzy zachowali swoje pozycje. Jedną zrzutkę więcej miał prowadzący Fedeczko, jednak dzięki przewadze z poprzednich dwóch konkurencji utrzymał się na prowadzeniu przed decydującym starciem.

Do kombinacji Ukrainiec startował dwie sekundy przed Węgrem i dziesięć przed Łotyszem. Już na pierwszym strzelaniu Marosi objął prowadzenie, natomiast na trzecią pozycję wskoczył Niemiec Patrick Dogue. Wraz z Valentinem Prades'em wyprzedził on Fedeczkę, przy czym Francuz poszedł za ciosem i ruszył w pogoń za Węgrem. Walka o złoto trwała do ostatnich metrów - na ostatnim okrążeniu Marosi i Prades zmieniali się na prowadzeniu, jednak więcej sił na finisz zostawił Francuz, zdobywając drugie złoto dla tego kraju w zawodach indywidualnych. Marosi finiszował na drugiej pozycji, a na najniższym stopniu podium stanął Joseph Choong.

W klasyfikacji drużynowej triumfowali Francuzi przed Węgrami i Ukraińcami. Polacy, którzy nie weszli do finału, zajęli ostatnie, 12. miejsce.