ME U20: zwycięstwo i awans Polaków po horrorze

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 21.07.2018, 20:20

Polscy koszykarze wywalczyli awans do dywizji A mistrzostw Europy do lat 20. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza po dogrywce pokonali Łotyszy 66:62.

Polacy nie byli faworytami dzisiejszego meczu, ale rozpoczęli go bardzo dobrze. Świetnie spisywali się zwłaszcza w defensywie, gdzie na tablicach rządził Adrian Bogucki. W pierwszej kwarcie ich przeciwnicy zdobyli tylko siedem punktów. W drugiej odsłonie biało-czerwoni powiększyli przewagę. Duża w tym zasługa Łukasza Kolendy, który trafiał z każdej pozycji. Ostatecznie na przerwę nasi reprezentanci schodzili na wysokim prowadzeniu.

W drugiej połowie podopieczni Przemysława Frasunkiewicza systematycznie powiększali swoją przewagę. Ważne punkty zdobywali Kolenda, Adrian Bogucki, a także Mikołaj Kurpisz. Dzięki ich doskonałej grze trzymała się bezpieczna przewaga. Dwie trójki tego ostatniego w końcówce trzeciej kwarty dały wynik 46:30. W tym momencie wydawało się, że wypracowana przewaga okaże się wystarczająca. Niestety w ostatniej odsłonie Polacy zaczęli grać coraz gorzej. Rzuty z nieprzemyślanych pozycji oraz dziwne straty dały szanse Łotyszom, którzy z minuty na minutę coraz bardziej się rozkręcali. Zapaść Polaków wykorzystywał Arturs Strautins, który popisywał się celnymi rzutami zza łuku. Na minutę przed końcem cała kilkunastopunktowa różnica została zniwelowana. W ostatnich sekundach Łotysze mogli nawet przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, ale nie trafili dwóch rzutów. O losach awansu do dywizji A musiała zadecydować dogrywka.

Podczas dodatkowych pięciu minut gry biało-czerwoni odnaleźli w końcu odnaleźli odpowiedni rytm. Siedem punktów rzucił Adrian Bogucki. To właśnie środkowy reprezentacji Polski celnym rzutem za dwa punkty zamknął wynik tego spotkania na 66:62.

Dzisiejsze zwycięstwo oznacza powrót reprezentacji Polski w tej kategorii wiekowej do dywizji A. Bez znaczenia w tym względzie będzie jutrzejsze finałowe spotkanie czempionatu ze Słowenią lub Rosją.

Polska - Łotwa 66:62 (14:7, 15:11, 17:14, 8:22, d. 12:8)

Punkty dla Polski: Łukasz Kolenda 20, Adrian Bogucki 19, Mikołaj Kurpisz 14, Jakub Musiał 3, Mateusz Szczypiński 3, Bartłomiej Pietras 2, Hubert Wyszkowski 2, Jakub Kobel 2, Dominik Rutkowski 1, Daniel Gołębiowski 0, Rafał Komenda 0.