Kobiety zakończyły fazę grupową ME w piłce wodnej

• Data publikacji: 21.07.2018, 23:24

Ósemkę ćwierćfinalistek Mistrzostw Europy w piłce wodnej znaliśmy już po czterech kolejkach fazy grupowej. Dzisiejsze mecze pozwoliły ustalić ostateczną kolejność, a zatem i skład ćwierćfinałów.

Grupa A

Najwięcej emocji dostarczył mecz o zwycięstwo w grupie między Grecją a Holandią. Dwie pierwsze partie wypadły remisowo - obie drużyny trafiały do bramki rywalek po jednym razie. Trzecią kwartę lepiej zaczęły Holenderki, które prowadziły 3:2 i 4:3, ale kolejne dwie bramki rzuciły Greczynki. W ostatnich ośmiu minutach Holenderki wyrównały, a potem wyszły na prowadzenie, którego już nie oddały. Włoszki, które rywalizowały z Francuzkami wcześniej, miały teoretyczne szanse na drugie miejsce (w przypadku przegranej Holenderek) i bardzo poważnie podeszły do meczu z Włoszkami. Wygrały go aż 11:3, a na wyróżnienie zasłużyła autorka czterech bramek Arianna Garibotti. W meczu dwóch najsłabszych drużyn w grupie padł remis po 7. Wynik był korzystny dla drużyny Izraela, która dzięki lepszemu bilansowi bramek od Chorwatek w poniedziałek zagra o 9. miejsce w mistrzostwach.

Grupa B

W pierwszej połowie decydującego o wygranej w grupie meczu sytuacja wyglądała tak, że Rosjanki wciąż goniły Hiszpanki, a te wciąż odskakiwały - na jedną, maksymalnie dwie bramki - było 2:0, 2:2, 4:2, 5:3, a po szesnastu minutach na tablicy wyników widniało 6:5. W kolejnych dwóch partiach obraz gry się nie zmienił. Ostatecznie Hiszpanki wygrały 12:11, kończąc fazę grupową z kompletem wygranych. To był piękny, emocjonujący mecz. Mające szanse na wygraną w grupie Węgierki bezapelacyjnie pokonały Niemki. Zaaplikowały rywalkom 26 bramek, tracąc tylko jedną, aż pięć na swoim koncie zapisała Greta Gurisatti. W meczu o przedostatnie miejsce w grupie po wyrównanym meczu Serbki pokonały Turczynki i zagrają o 9. miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

Serbia - Turcja 9:6

Węgry - Niemcy 26:1

Hiszpania - Rosja 12:11