Rugby 7: Rozpoczął się Puchar Świata

• Data publikacji: 21.07.2018, 09:33

W San Francisco rozpoczął się Puchar Świata w rugby 7, turniej o randze mistrzostw świata. Rywalizują w nim 24 drużyny męskie i 16 kobiece. Tytułu bronią zespoły Nowej Zelandii. Nie obyło się bez niespodzianek.

W tym roku zmieniono format rozgrywania zawodów. W przeciwieństwie do poprzednich edycji turniej jest rozgrywany jedynie systemem pucharowym. Najlepsze siódemki zostały rozstawione.

Turniej mężczyzn

W rundzie wstępnej obyło się bez niespodzianek. Faworyci wygrali pewnie swoje spotkania i bez problemów awansowali do głównej fazy turnieju. Najwięcej emocji było w spotkaniu Kanady z Papuą-Nową Gwineą. Siódemka z Oceanii postawiła twarde warunki, uległa jednak Kanadyjczykom 21-29. Męczyła się również rewelacja tego sezonu - Irlandia, która pokonała Chile 17-12.

1/8

Do gry w tej fazie przystąpiły najlepsze drużyny tego sezonu. Z czołowej ósemki świata awansu do ćwierćfinałów nie wywalczyli tylko Australijczycy, którzy sensacyjnie przegrali z Francją. Francuzi po bardzo dobrym spotkaniu pokonali Australię 22-17. W pozostałych meczach faworyci wygrywali. Niesamowitej rzeczy dokonali Szkoci, którzy przegrywali z Kenią już 0-26. Udało im się odrobić straty i pokonać Kenijczyków 31-26. Trudne zadanie czekało również Anglików. Musieli oni wznieść się na wyżyny swoich umiejętności bo bardzo trudne warunki postawili im Samoańczycy. Ostatecznie Anglia wygrała 19-15. Główni pretendenci do tytułu: RPA, Nowa Zelandia i Fidżi pewnie wygrali swoje mecze.

1/8

Szlagierowo zapowiadało się spotkanie pomiędzy Anglią i Irlandią. Kibice nie zawiedli się i obejrzeli rugby na wysokim poziomie. Pierwsza połowa należała do Angielek, które na przerwę schodziły prowadząc 7-5. Druga połowa to świetna gra siódemki z Irlandii. Dwa przyłożenia dały im prowadzenie, którego nie oddały już do końca spotkania ostatecznie wygrywając 19-14. To była największa niespodzianka pierwszej fazy turnieju kobiet. Przypomnijmy, że Anglia zajęła 8. miejsce w cyklu World Series. Dużo emocji czekało nas w spotkaniu pomiędzy Hiszpanią i Fidżi. Hiszpanki po wyrównanym meczu wygrały 19-12. W pozostałych meczach pewnie wygrywały faworytki.

Ćwierćfinały

Jako pierwsze do gry przystąpiły Nowozelandki, które zmierzyły się z Irlandkami. "Czarne Paprotki" nie dały najmniejszych szans swoim rywalkom i pewnie wygrały 45-0. Drugimi głównymi faworytkami do złota są na mistrzostwach Australijki. One również nie miały problemu z awansem do półfinału i bez problemu pokonały Hiszpanię 35-0. Bardziej wyrównane były dwa pozostałe mecze. Francuzki były lepsze od Kanadyjek 24-19. Początek należał do Francji, która prowadziła już 12-0. Kanadyjki zdołały doprowadzić do wyrównania w końcówce. Minutę przed końcem Caroline Drouin zdobyła decydujące przyłożenie dajace awans Francji do strefy medalowej. W ostatnim ćwierćfinale Amerykanki podejmowały Rosjanki. Gospodynie turnieju po bardzo ciekawym meczu wygrały 33-17.

Nowa Zelandia - Irlandia 45-0

Australia - Hiszpania 35-0

Francja - Kanada 24-19

USA - Rosja 33-17

W półfinale zagrają Nowa Zelandia z USA i Francja z Australią.