ME w piłce wodnej: mężczyźni zakończyli fazę grupową

• Data publikacji: 20.07.2018, 23:12

W Barcelonie zakończyła się faza grupowa turnieju męskiego waterpolowych Mistrzostw Europy. Większych niespodzianek nie zanotowano, poza słabą dyspozycją wicemistrzów świata z 2017, Węgrów.

Grupa A

W grupie A mieliśmy niespodziankę. Wicemistrzowie świata z 2017 roku, Węgrzy ledwie zremisowali z niżej notowanymi Niemcami. Wyrównującą bramkę 3 minuty przed końcową syreną rzucił Zoltan Pohl. Tymczasem Włosi po raz kolejny potwierdzili bardzo dobre przygotowanie do mistrzostw, wyraźnie pokonując Gruzinów. Dzięki temu zajęli pierwsze miejsce w grupie i awansowali bezpośrednio do ćwierćfinału. Węgrzy i Niemcy muszą zagrać w barażach o czołową ósemkę.

Grupa B

Ostatni mecz dnia między gospodarzami turnieju i Czarnogórcami przyniósł świetne emocje. Lepiej mecz zaczęli przyjezdni, którzy po pierwszej kwarcie prowadzili trzy dwa, a w drugiej powiększyli przewagę do 2 bramek. Po zmianie stron Hiszpanie nie tylko zdołali wyrównać, ale i wyszli na minimalne prowadzenie. W ostatnich minutach dwie bramki zanotowała drużyna Czarnogóry, ale na 80 sekund przed syreną wyrównał Bustos Sanchez i mecz zakończył się remisem, który z racji lepszego bilansu bramkowego dał grupowy triumf Hiszpanom. W meczu dwóch słabszych drużyn grupy Francuzi zwyciężyli Maltę, choć wyspiarze, zwłaszcza w drugiej połowie meczu walczyli jak równi z równym. Tym samym Francuzi pozostają w grze o medale, Maltańczycy zagrają w najlepszym razie o miejsce 13.

Grupa C

W meczu o pierwsze miejsce w grupie i awans do ósemki zmierzyli się Chorwacja i Grecja. Zapowiadały się spore emocje, jednak tak naprawdę wyrównana była druga kwarta, wygrana przez Chorwatów 5:4. W pierwszej było 2:0, a w trzeciej 3:1. Po 24 minutach gry wiadomo było, że Grecy nie są w stanie wygrać tego meczu, skończyło się różnicą czterech bramek. Bardzo pewnie swój mecz z Turkami wygrali Holendrzy. Najsłabszej jak dotąd drużynie turnieju zaaplikowali 22 bramki. Najlepszym strzelcem zwycięzców był Pascal Janssen, który rzucił cztery bramki. Holendrzy w barażach o ósemkę, Turcy w grze o lokaty 13-16.

Grupa D

Serbowie mieli dziś dość proste zadanie. W pierwszym meczu dnia grali ze zdecydowanie niżej notowanymi rywalami, a do zwycięstwa w grupie, dającego bezpośredni awans do ćwierćfinału i dwóch dni odpoczynku więcej, potrzebowali remisu. Faworyci grali spokojnie, nie forsowali tempa, wszyscy gracze spędzili w basenie podobną ilość czasu. Bez większych emocji pokonali Słowaków 12:5. W meczu o drugie miejsce w grupie i teoretycznie słabszego rywala w barażu o ćwierćfinał walczyli Rosjanie i Rumuni. Sborna okazała się zdecydowanie lepsza, zwyciężając pięcioma bramkami.

Serbia - Słowacja 13:5

Rosja - Rumunia 12:7