Rekordy życiowe sprinterów i zwycięstwo Nowickiego w Lublinie!

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 20.07.2018, 20:18

Za nami pierwszy dzień Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Nie zabrakło wartościowych wyników, wśród których można wymienić rekordy życiowe na 100 metrów: Ewy Swobody (11,12) i Dominika Kopecia (10,26). Oboje wygrali swoje zmagania. W oczekiwanym pojedynku najlepszych młociarzy tytuł zdobył Wojciech Nowicki z rezultatem 80,26.

Rano odbyły się pierwsze dwa finały tegorocznych mistrzostw Polski. W chodzie na 10 000 metrów najlepszy okazał się Dawid Tomala, a na dwukrotnie krótszym dystansie wygrała Paulina Buziak. Zacięta była męska rywalizacja, gdzie zwycięzca tylko o trzy sekundy wyprzedził Artura Brzozowskiego. U pań rywalizacja była bardzo niewielka, gdyż na starcie stanęło pięć zawodniczek.

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem zawodów, na stadionie w Lublinie odbył się finał trójskoku mężczyzn. Nie wystartował w nim Karol Hoffmann, który narzeka na lekką dolegliwość i woli się oszczędzać przed mistrzostwami Europy. Pod jego nieobecność swój trzeci złoty medal w karierze zdobył Adrian Świderski, skacząc w najlepszej próbie 15,89. Na drugim miejscu uplasował się Bartosz Bonecki z rezultatem 15,72. Podium uzupełnił Jan Kulmaczewski – 15,50. Bez większych zaskoczeń rozegrano też bój o medale kobiet. Zdecydowana faworytka – Anna Jagaciak-Michalska zaliczyła w pierwszym skoku 14,24 i pewnie zdobyła złoto. Podium uzupełniły: Agnieszka Bednarek - 13,14 i  Adrianna Szóstak - 12,99.

Kapitalny przebieg miał konkurs rzutu oszczepem mężczyzn, w którym aż czterech zawodników osiągnęło ponad 80 metrów, co jest jednym z najlepszych wyników na MP w historii tej konkurencji. Zdecydowanie wygrał Marcin Krukowski – 82,87 przed Cyprianem Mrzygłódem – 80,76 i sensacyjnym brązowym medalistą Dawidem Kościówem, który rezultatem 80,64 uzyskał minimum na ME w Berlinie.

Sporo emocji dostarczył nam bieg na 3000 metrów z przeszkodami kobiet. Od początku bardzo szybko ruszyła Katarzyna Kowalska, jednak po długim prowadzeniu zdecydowanie osłabła, a na czoło niespodziewanie wyszła młoda i utalentowana Alicja Konieczek. Gdy wydawało się, że młoda zawodniczka jest niezagrożona, zaczęła bardzo mocno oddychać, a wyższy bieg wrzuciła Matylda Kowal, która – z każdą chwilą odrabiając stratę – wyprzedziła młodą zawodniczkę na ostatnich metrach, wygrywając czasem 9:53,18. Nie było niespodzianki na tym dystansie wśród mężczyzn. Po swój piąty tytuł w karierze z czasem 8:40,45 sięgnął Krystian Zalewski, wyprzedzając Łukasza Oślizło i Szymona Topolnickiego. Przewaga zwycięzcy wyniosła ponad 10 sekund.

Pięknie swoją dominację w kraju pokazała na 1500 metrów Sofia Ennaoui. Cóż, nasza młoda biegaczka od początku swoim zwyczajem ukryła się w okolicach 4-5 miejsca i dopiero na 600 metrów przed metą ruszyła w kierunku czoła wyścigu, a na ostatnim okrążeniu odstawiła rywalki o dobre kilkanaście metrów, zwyciężając z czasem 4:13,32. Srebro przypdło Katarzynie Broniatowskiej, a brąz Paulinie Kaczyńskiej. W rywalizacji panów nie było startującego na Diamentowej Lidze w Londynie – Marcina Lewandowskiego, ale był za to Adam Kszczot, który przetarł się tutaj przed startem w Berlinie na 800 metrów. Faworyt oczywiście wygrał (3:46,24), ale niezwykle ciekawy okazał się pojedynek o drugie miejsce. Adam Czerwiński o 0,01 sekundy pokonał Michała Rozmysa.

Jednymi z najciekawszych wydarzeń na lubelskiej bieżni były w piątek finały 100 metrów. I one zdecydowanie nie zawiodły. Z rezultatem 10,26 w finale triumfował Dominik Kopeć. Dla młodego zawodnika to nowy rekord życiowy. Zwycięzca o 0,05 sekundy wyprzedził Remigiusza Olszewskiego, a na najniższym stopniu podium stanął Przemysław Słowikowski – 10,34. Rekord życiowy (wyrównany) dał również złoto w biegu kobiet. Nie zawiodła faworytka Ewa Swoboda, która czując na sobie oddech Anny Kiełbasińskiej uzyskała 11,12 i pokonała rywalkę o 0,09 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęła Kamila Ciba – 11,45.

Chyba najciekawszym dla kibiców wydarzeniem pierwszego dnia MP był pojedynek w rzucie młotem mężczyzn. Tu między sobą pojedynek mieli stoczyć Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. Od początku mocniej rozpoczął ten drugi i po rzucie w trzeciej kolejce prowadził z rezultatem 79,59. Brązowy medalista z Rio de Janeiro poprawił się jeszcze w piątej kolejce, rzucając 80,26. Fajdek długo nie mógł się przyzwyczaić do mokrego koła, ale odpalił w ostatniej kolejce i z Nowickim przegrał tylko… 12 centymetrów. Na trzecim miejscu znalazł się Arkadiusz Rogowski – 70,19.

Poza wynikami finałów, warto zwrócić uwagę na świetny bieg Justyny Saganiak, która w eliminacjach na 400 metrów przez płotki kobiet wykręciła rekord życiowy 56,87 – od razu zapewniając sobie minimum na najważniejszą lekkoatletyczną imprezę sezonu.