ME-U19 Kobiet: falstart mistrzyń i srebrnych medalistek

• Data publikacji: 18.07.2018, 20:53

W Szwajcarii rozpoczęły się dziś piłkarskie Mistrzostwa Europy kobiet do lat 19. W turnieju występuje osiem drużyn podzielonych na dwie grupy po cztery zespoły. Tytułu bronią Francuzki.

Grupa "A"

Hiszpania - Norwegia

Hiszpanki są drugą drużyną poprzednich mistrzostw, więc do spotkania z Norweżkami przystępowały jako faworytki. Okazało się jednak, że tylko na papierze, gdyż Skandynawki jeszcze przed przerwą rozstrzygnęły losy tego meczu. W 31. minucie wynik otworzyła Andrea Norheim. Ta sama zawodniczka, sześć minut później wykorzystała rzut karny i ustaliła końcowy rezultat.

Hiszpania 0:2 Norwegia

31', 37' Norheim

Hiszpania: Fernandez - Hernandez (62' Moreno), Panedas, Torroda, Otermin Abella - Serrano Cortes (74' Beivide), Abelleira Duenas, Eizaguirre Lasa - Marquez, Bautista (83' Llompart), Olga

Norwegia: Nilsen - Baekkelund, Sunde, C. Huseby - Gullhaug Birkeli, Eckhoff, Norheim (77' Terland), L. Huseby, Bjelde - Haug, Nautnes (85' Olsen)

Szwajcaria - Francja

Starcie gospodyń - Szwajcarek z aktualnymi mistrzyniami Europy - Francuzkami było najbardziej emocjonujące, chociaż wydawało się, że Francja nie będzie miała większych problemów. Rzeczywiście zaczęło się zgodnie z przewidywaniami od gola Francuzek. Wynik po kwadransie gry, z rzutu karnego, otworzyła Lina Boussaha. Do końca pierwszej połowy już się nie zmienił. Emocje zaczęły się dopiero po przerwie. W 67. minucie na 2:0 podwyższyła Ella Palis i wydawało się, że kolejne gole dla "Trójkolorowych" to tylko kwestia czasu. Jednak pięć minut potem obudziły się Szwajcarki, a bramkę kontaktową zdobyła Chantal Wyser. Podbudowane gospodynie za wszelką cenę dążyły do remisu. Ta sztuka udała im się w 80. minucie. Gola na 2:2 strzeliła Alisha Lehmann. Ostatecznie skończyło się podziałem punktów, co jest sukcesem Helwetek.

Szwajcaria 2:2 Francja

70' Wyser, 80' Lehmann - 15' Boussaha, 67' Palis

Szwajcaria: Herzog - Wyser, Gut, Stahl, Marti - Reuteler, Tschopp (77' Riesen), Hubler (64' Redondo), Buser - Lehmann, Jackson (63' Messerli)

Francja: Lerond - Bourma, Kergal, Rigaud, Martin - Khelifi, Kouache, Palis - Boussaha (84' Rueda), Bourdieu (59' Roux), Gago

Grupa "B"

Niemcy - Dania

W tym meczu nie było wyraźnego faworyta, choć można by za takiego uznać Niemki. Spotkanie zaczęło się dość pechowo dla Dunek, gdyż w 12. minucie napastniczka Maria Hovmark musiała opuścić boisko z powodu kontuzji. Zastąpiła ją Signe Andersen. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem, a sytuacji z obu stron nie było zbyt wiele. Wreszcie w 54. minucie Paulina Krumbiegel zdobyła bramkę dla naszych zachodnich sąsiadów. Jak się potem okazało był to gol na wagę trzech punktów.

Niemcy 1:0 Dania

54' Krumbiegel

Niemcy: Johannes - Sakar, Tellenbroker (46' Muller), Schmidt, Wittje - Ebert, Lohmann, Krumbiegel (79' Uebach), Stolze, Kossler (77' Wieder) - Anyomi

Dania: Christensen - Svava, Holmgaard, Karlsen, Lundorf - Snerle (81' Moller-Holdt), Gejl, Jankovska, Thomsen - Hovmark (12' Andersen,70' Dissing), Heshemi

Holandia - Włochy

Potencjalnym faworytem tego spotkania były reprezentantki "Oranje" i faktycznie nie zawiodły swoich kibiców. Pierwszą bramkę zdobyły stosunkowo szybko, bo już w 12. minucie, kiedy na listę strzelczyń wpisała się Lynn Wilms. Pięć minut później było 2:0 dla Holenderek. Ponownie dała o sobie znać Wilms, która pewnie wykorzystała rzut karny. Po pół godzinie gry padł kolejny gol dla Holandii. Tym razem jego autorką była Nance van der Meer. Do końca pierwszej połowy ten rezultat się nie zmienił. Po wznowieniu gry do głosu zaczęły dochodzić Włoszki, czego efektem była bramka zdobyta w 56. minucie przez Ariannę Caruso. To jednak wszystko na co było dziś stać zawodniczki z Italii i to Holenderki zgarnęły pełną pulę.

Holandia 3:1 Włochy

12', 17' Wilms, 30' van der Meer - 56' Caruso

Holandia: Van Domselaar - Wilms, Darnoud, Altelaar, Levels (73' Niens) - Van Dooren, Casparij, Olislagers - van der Meer (85' van der Vorst), Doejaaren, Amani (54' Speelman)

Włochy: Lauria - Santoro, Panzeri, Pettenuzzo, Merlo - Caruso, Santi (46' Greggi), Bonfantini (79' Baldi), Regazzoli, Glionna (87' Kunrath) - Polli