Gstaad Major: triumf Norwegów i Kanadyjek

• Data publikacji: 15.07.2018, 17:31

W sobotę i niedzielę odbyły się decydujące mecze w szwajcarskim Gstaad. W męskim turnieju niespodziewanie zwyciężyli Norwegowie, u pań najlepsze były Kanadyjki.

Norwegowie Sorum i Mol przebojem przebili się do najlepszej czwórki pięciogwiazdkowego turnieju. W półfinale na Soruma i Mola czekali Jake Gibb i Taylor Crabb. Amerykanie wygrali pierwszego seta, w drugim także postawili trudne warunki, ale to rywale byli lepsi w grze na przewagi. Tie-break także padł łupem Norwegów i również po grze na przewagi. W drugim półfinale po długiej walce zwycięstwo wywalczyli Herrera i Gavira, a o brąz mieli powalczyć Włosi - Lupo i Nicolai.

Brązowe medale ostatecznie zawisły na szyjach Włochów, którzy w trzech setach pokonali Amerykanów, którzy ponownie wygrali pierwszą partię, a później okazali się gorsi od rywali w kolejnych dwóch setach. Norwegowie w finale natomiast dość łatwo zapewnili sobie złoto, wygrywając z doświadczonymi Hiszpanami 2:0.

O medale panie rywalizowały w niedzielę. W półfinałach były dwie pary Kanadyjskie, co mogło sprawić, że w finale kibice mogli oglądać wewnętrzną rywalizację Kanadyjek. Do tego jednak nie doszło. Para Pavan/Humana-Paredes wygrała swój półfinał w trzech setach z Brazylijkami - Agathą i Dudą. Natomiast zwyciężczynie z Warszawy, czyli Bansley/Wilkerson także rozegrały trzy sety, ale okazały się minimalnie gorsze od Niemek - Laboureur/Sude.

W pojedynku o najniższy stopień podium Agatha i Duda ponownie musiały uznać wyższość Kanadyjek, tym razem jednak po dwóch setach. W finale natomiast kibice oglądali trzy sety, do tego w decydującej partii gra była na przewagi, a ostatecznie zwyciężyły Sarah Pavan i Melissa Humana Paredes.

Teraz przed europejskimi parami czempionat starego kontynentu, który zaczyna się już w poniedziałek, choć jeszcze w niedzielę rozegrany zostanie mecz otwarcia.

Wyniki turnieju mężczyzn:
Półfinały:
Gibb/Crabb (USA) - Sorum/Mol (Norwegia) 1:2 (21:17, 21:23, 14:16)
Lupo/Nicolai (Włochy) - Herrera/Gavira (Hiszpania) 0:2 (28:30, 18:21)
O 3. miejsce:
Lupo/Nicolai (Włochy) - Gibb/Crabb 2:1 (17:21, 21:16, 20:18)
Finał:
Herrera/Gavira (Hiszpania) - Sorum/Mol (Norwegia) 0:2 (18:21, 12:21)

Wyniki turnieju kobiet:
Półfinały:
Pavan/Humana-Paredes (Kanada) - Agatha/Duda (Brazylia) 2:1 (14:21, 21:12, 15:13)
Laboureur/Sude (Niemcy) - Bansley/Wilkerson (Kanada) 2:1 (25:27, 21:14, 18:16)
Agatha/Duda (Brazylia) - Bansley/Wilkerson (Kanada) 0:2 (19:21, 13:21)
Finał:
Pavan/Humana-Paredes (Kanada) - Laboureur/Sude (Niemcy) 2:1 (21:17, 12:21, 17:15)