ME U20: porażka Polaków na start

• Dodał: K K
  • Data publikacji: 14.07.2018, 21:34

Po świetnym pokoleniu polskich juniorów, którzy zdobywali złote medale Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata, przyszedł czas na nowe twarze w kadrze. Dzięki niedawnemu wywalczeniu sobie awansu na Mistrzostwa Europy U20 polscy młodzi siatkarze mogli dziś rozpocząć zmagania w turnieju. Niestety, początek ten nie należał do udanych.

Mecz dobrze rozpoczęli Belgowie, szybko budując sobie 3-punktową przewagę. Polacy nie pozostali im jednak dłużni i równie szybko doprowadzili do remisu. Gospodarze ponownie odskoczyli na kilka punktów, tym razem już 6. Choć Polacy próbowali odrabiać straty, rywale stale budowali swoją przewagę (9:6, 16:10). Kolejne trzy punkty znów padły łupem przeciwników i było praktycznie pewne, że wygrają tę odsłonę, co stało się faktem kilka chwil później. Po naszej stronie brakowało przede wszystkim skutecznego ataku (29%).

Drugi set rozpoczął się znacznie lepiej dla naszej drużyny, która tym razem zostawiła Belgów za sobą, jeśli chodzi o zdobycz punktową. Trwało to do stanu 18:14, gdy reprezentacja gospodarzy przebudziła się i doprowadziła do remisu. Drużyny grały punkt za punkt do stanu 21:21, lecz w końcówce Polacy nie potrafili zatrzymać przeciwników, by przegrać tego seta 23:25. Choć set nie został przez nas wygrany, zdołaliśmy poprawić swoją grę w ataku (41%).

Partia trzecia była ostatnią szansą, by przedłużyć czas trwania tego spotkania. Początek łudząco przypominał poprzedniego seta, gdyż polska reprezentacja ponownie wypracowała sobie przewagę (8:4, 9:5, 10:6). Tym razem Belgowie szybciej zniwelowali straty (11:11) i objęli kolejne, 3-punktowe, prowadzenie w tym spotkaniu. Choć Polacy zdołali jeszcze doprowadzić do remisu (17:17), a także prowadzić dalej grę punkt za punkt - i to do stanu 29:29, po drodze mając nawet jedną piłkę setową - ostatecznie to gospodarze zapisali na swoim koncie pierwsze punkty i wygraną 3:0.

Na przestrzeni całego meczu Polska reprezentacja popełniła 30 błędów - w kontrze do 19 punktów oddanych nam przez Belgów. Pozostaje mieć nadzieję, że nasi juniorzy pokażą jeszcze swoją dobrą grę, przedłużając tym samym swój udział w Mistrzostwach Europy. Kolejne spotkanie odbędzie się już jutro, kiedy to naprzeciwko siatki stanie reprezentacja Rosji.

Belgia - Polska 3:0 (25:13, 25:23, 31:29)

Belgia: D'Heer (6), Desmet (15), Vanneste (4), Peters (12), Van Hoyweghen (5), Van Lommel (9), Verstraete (libero) oraz Bossee

Polska: Nowak (3), Sawicki (5), Kapica (16), Michalak (4), Poręba (4), Firszt (7), Szymura (libero) oraz Prokopczuk, Janikowski (4), Grygiel (2), Adamczyk (1)