Drugi medal Jana Kałusowskiego w Helsinkach!

• Data publikacji: 08.07.2018, 17:55

Ostatni dzień pływackich Mistrzostw Europy Juniorów w Helsinkach był bardzo udany dla reprezentantów Polski. Swój drugi medal zdobył Jan Kałusowski, zaś w finałach nieźle spisali się Jakub Majerski oraz Karolina Jurczyk. O medal otarła się męska sztafeta 4x100m stylem zmiennym. Na nieco więcej liczyliśmy w wykonaniu sztafety 4x200m stylem dowolnym pań.

Sesja poranna

50m stylem dowolnym M

Na tym dystansie oglądaliśmy czterech reprezentantów Polski - Szymona Pytlarczyka, Kacpra Piotrowskiego, Jakuba Kiszczaka oraz Rafała Słowika. Dwóm z nich - Pytlarczykowi i Słowikowi udało się wywalczyć awans do popołudniowych półfinałów.

50m stylem motylkowym K

Tutaj wystartowały dwie Polki - Kornelia Fiedkiewicz i Karolina Jurczyk. Obie panie uzyskały awans do półfinałów.

400m stylem zmiennym M

Mateusz Dubas płynął w piątym, ostatnim wyścigu eliminacyjnym, ale niestety bez powodzenia. Zajął w nim dopiero siódme miejsce z czasem - 4:32.01, i nie awansował do dalszych zmagań.

Sztafety 4x200m stylem dowolnym K oraz 4x100m stylem zmiennym M

Panie w składzie: Dominika Kossakowska, Julia Zaborowicz, Marta Klimek, Aleksandra Knop płynęły w drugim półfinale i z czasem 8:19.54, zajęły w nim czwarte miejsce. Ostatecznie wynik ten dał awans do finału. Podobnie było w przypadku panów: Karol Młynarczyk, Jan Kałusowski, Marcin Goraj, Jakub Kraska zajęli również czwartą pozycję, a ich czas 3:45.14, pozwolił na wejście do finału.

Sesja popołudniowa

50m stylem dowolnym M oraz 50m stylem motylkowym K

Na pływalni w Helsinkach ponownie pojawili się Szymon Pytlarczyk oraz Rafał Słowik. Obaj Polacy wystartowali w półfinale numer jeden, ale niestety bez powodzenia. Pytlarczyk był szósty (23.23 s.), zaś Słowik ósmy (23.56 s.). Świetnie motylkiem popłynęła Karolina Jurczyk, która zajęła trzecią lokatę i awansowała do finału (27.14 s.). Ta sztuka nie powiodła się drugiej z biało-czerwonych - Kornelii Fiedkiewicz. Wynik 27.48 s., dał jej piąte miejsce co oznacza, że nie zobaczymy jej w finale.

100m stylem klasycznym M

W tym wyścigu do walki o swój drugi medal na tych mistrzostwach stanął Jan Kałusowski. Od samego startu nasz reprezentant płynął równym i szybkim tempem, trzymając się czołówki. Ostatecznie finiszował na trzecim miejscu (1:02.10), zdobywając swój drugi krążek - tym razem brązowy. Szybsi byli tylko Vladislav Gerasimenko i Alessandro Fusco.

100m stylem motylkowym M

Na tym dystansie rywalizował Jakub Majerski. Choć medalu nie zdobył to jego występ należy ocenić bardzo pozytywnie. Nasz młody pływak zajął piąte miejsce (53.12 s.). Po kolejne złoto sięgnął fenomenalny Węgier - Kristof Milak.

To był ostatni, indywidualny start reprezentanta Polski na tych mistrzostwach. Do walki o jak najlepszy wynik stanęła Karolina Jurczyk. Niestety, Polce chyba zabrakło sił. Trzy starty jednego dnia dały się we znaki młodemu organizmowi. Ostatecznie Karolina Jurczyk zajęła szóstą lokatę z wynikiem (27.22 s.).

Polska sztafeta żeńska w składzie: Kossakowska, Zaborowicz, Klimek i Knop zajęła siódme miejsce. Ich rezultat to - 8:15.87. Zwyciężyły Węgierki przed Niemkami i Rosjankami. Panowie, płynący na dystansie 4x100m stylem zmiennym dosłownie otarli się o brązowy medal. Ostatecznie zajęli najgorsze dla sportowca czwarte miejsce (3:39.48). Wygrali Rosjanie przed Niemcami oraz Włochami.