Lekkoatletyka - ME U18: Mamy pierwsze złoto

• Data publikacji: 07.07.2018, 21:40

Pierwsze złoto dla Polski na tegorocznych mistrzostwach Europy juniorów młodszych w lekkiej atletyce zdobył oszczepnik Marek Mucha. Trzeciego dnia imprezy w Győr na konto naszej reprezentacji trafił też brązowy medal Tomasza Ratajczyka.

W porannej sesji Polacy startowali niemal wyłącznie na krótkich dystansach. Na 100 m przez płotki do półfinału awansowała Monika Romaszko, która uzyskała czas 13,89 s. Wynik 14,02 uzyskała Aleksandra Kiryluk, która na eliminacjach zakończyła swój udział w tej konkurencji. Obie nasze płotkarki zaprezentowały się wraz z Olgą Rzeszewską i Alicją Kaczmarek w sztafecie szwedzkiej 100-200-300-400. Czas 2:13,39 okazał się dziewiątym w stawce, co oznaczało odpadnięcie naszych dziewcząt z rywalizacji - do finału zabrakło zaledwie 0,13 s. W sztafecie nie wystartowała Pia Skrzyszowska, która wcześniej przeszła półfinał biegu na 200 m, uzyskując czas 24,09 s.

Na tym samym dystansie wśród chłopców zaprezentował się Adam Łukomski - czasem 21,59 s pobił rekord życiowy, ale nie wystarczyło to do awansu do finału. Podobnie jak Skrzyszowskiej, zabrakło go w składzie sztafety szwedzkiej. Rafał Łupiński, Szymon Szachniewicz, Jakub Pająk i Patryk Grzegorzewicz uzskali czas 1:55,00 i z pierwszego miejsca awansowali do finału.

Jedyną naszą przedstawicielką konkurencji technicznych, która wystartowała w porannej sesji w sobotę, była oszczepniczka Małgorzata Maślak. Wynik 50,27 m był słabszy od wymaganego minimum, wynoszącego 52 m, ale jako że był to dziesiąty rezultat eliminacji, zobaczymy Polkę w niedzielnym finale.

Popołudnie rozpoczęło się od polskiego medalu w rzucie młotem chłopców - Tomasz Ratajczyk zdobył brązowy medal. Uzyskując wynik 76,01 m pobił rekord życiowy. Poza zasięgiem naszego reprezentanta byli Ukrainiec Michaiło Kochan (87,82 m - rekord świata juniorów młodszych) i Bułgar Walentin Andrejew (81,41 - rekord kraju). Na ósmym miejscu zmagania ukończył Paweł Misiaszek, który posłał młot na odległość 73,44 m.

Świetnie w konkursie rzutu oszczepem spisał się Marek Mucha. Po pierwszej próbie zajmował trzecie miejsce z wynikiem 71,24 m, natomiast w trzeciej pobił rekord kraju i rekord mistrzostw rezultatem 79,00 m. W ostatnim rzucie wyśrubował rekord do odległości 80,01 m, pewnie sięgając po złoto. Drugi Grek Gerasimos Kalogerakis uzyskał wynik 77,45 m, a trzeci Fin Topias Laine osiągnął odległość 75,83 m.

Słaby wynik zanotowały nasze tyczkarki. Dopiero w drugiej próbie 3,60 m skoczyła Victoria Kalitta, która opuściła 3,80 m, natomiast na 3,90 zakończyła konkurs z trzema zrzutkami, zajmując ostatnie, trzynaste miejsce. Karolina Wejman w pierwszej próbie zaliczyła wysokość 3,60 m, ale na 3,80 m zanotowała trzy zrzutki i uplasowała się na jedenastej pozycji. Na pocieszenie Wejman pozostaje kwalifikacja na młodzieżowe igrzyska olimpijskie - do Buenos Aires pojedzie czołowa dziesiątka, przy zachowaniu limitu jednej zawodniczki na kraj, a wyżej od Polki sklasyfikowane były dwie Niemki i dwie Francuzki. Reprezentantki tych państw rozegrały między sobą walkę o złoto - ostatecznie wynik 4,26 m będący nowym rekordem mistrzostw uzyskała Leni Wildgrube, a dziesięć centymetrów niżej skoczyła Emma Brentel. Brąz z rezultatem 4,00 m wywalczyła Białorusinka Kryscina Kancawienka.

Kwalifikacji na imprezę w stolicy Argentyny nie udało się uzyskać naszemu 400-metrowcowi Mikołajowi Kotyrze - z czasem 49,34 s zajął ósme miejsce w finale, podczas gdy kwalifikację na MIO uzyskiwało pięciu najlepszych zawodników. Złoto z rekordem mistrzostw (46,85 s) wywalczył Włoch Lorenzo Benati, który wyprzedził Brytyjczyka Ethana Browna (46,87 s) i Francuza Ludovica Ouceniego (47,01 s). Z kolei w biegu na 100 m przez płotki na półfinale zakończyła zmagania Monika Romaszko, która uzyskała czas 14,06 s, co było dopiero osiemnastym wynikiem w tej fazie rywalizacji.

Ósme miejsce w rywalizacji na 200 m dziewcząt zajęła Pia Skrzyszowska. W finale nasza sprinterka uzyskała czas 24,63 s. Triumfowała Irlandka Rhasidat Adeleke z wynikiem 23,52 s, będącym najlepszym w tym roku rezultatem na listach europejskich w tej kategorii wiekowej. Srebro wywalczyła Francuzka Joseph Gemmina (23,60 s), a brąz Islandka Gudbjörg Jona Bjarnadottir (23,73 s).

Na dziewiątym miejscu konkurs skoczków wzwyż zakończył Emanuel Wąsek. Po bezbłędnie zaliczonych wysokościach 1,95 m i 2,00 m zanotował trzy zrzutki na 2,04 m. Nie udało mu się także wywalczyć kwalifikacji na młodzieżowe igrzyska olimpijskie, którą uzyskała najlepsza piątka. Wygrał Brytyjczyk Dominic Ogbechie (2,16 m) przed Ukraińce Olehem Doroszczukiem (2,13 m) i Serbem Nikolą Mujanoviciem (2,10 m).

O dużym pechu mówić może natomiast Jakub Czak. W finale biegu na 110 m przez płotki Polak nabawił się kontuzji, przez którą nie ukończył zmagań. Zwycięstwo z rekordem mistrzostw 13,19 s odniósł Brytyjczyk Sam Bennett, wyprzedzając Francuza Kenny'ego Fletchera (13,49 s) i Szwajcara Nicka Rüegga (13,74 s).

Półfinały biegu na 800 m przeszli obaj nasi biegacze. Jakub Augustyniak i Adam Masaczyński zajęli czwarte miejsca w swoich seriach, awansując z czasami - Augustyniak uzyskał wyniki 1:52,04, a Masaczyński 1:53,54. Na tym samym dystansie u dziewcząt rozegrano finał, również z udziałem dwóch naszych reprezentantek - Alicja Stój z czasem 2:08,53 zajęła szóste miejsce, a Natalia Łachowska z wynikiem 2:15,27 była ósma. Zwyciężyła Brytyjka Kelly Hodkinson (2:04,84 - rekord mistrzostw) przed Irlandką Sophie O'Sullivan (2:06,05) i Szwedką Gael de Coninck (2:06,14).