Triumf gospodarzy w mikście

• Data publikacji: 07.05.2018, 16:50

Węgrzy Sarolta Kovács i Bence Demeter wygrali zmagania sztafet mieszanych na zawodach Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym w Kecskemét. To ich drugi triumf z rzędu w tej imprezie przed własną publicznością.

Pływanie było jedyną konkurencją, w której wystartowali Polacy - w związku z kontuzją stopy Łukasza Gutkowskiego postanowiono nie ryzykować pogłębieniem urazu i jedynie symbolicznie zaznaczono obecność naszej reprezentacji w stawce zawodów występem na pływalni, który zapewnił obecność w klasyfikacji i punkty rankingowe. Z czasem 2:01,06 Marta Kobecka i Łukasz Gutkowski zajęli ósme miejsce. Wygrali Węgrzy Sarolta Kovács i Bence Demeter (1:57,52) przed Koreańczykami Soo Jin Yang i Woongtae Junem (1:59,70) i Irlandczykami Kate Coleman Lenehan i Michaelem Healy'm (1:59,91).

Również w szermierce gospodarze okazali się najlepsi, wygrywając 23 pojedynki w rundzie wstępnej oraz jedyny w rundzie bonusowej. Drugie miejsce zajęli Koreańczycy (19+1 zwycięstwo), a trzecie Brytyjczycy Charlie Follett i Bradley Sutton (18+0 zwycięstw), którzy awansowali też na trzecią pozycję w klasyfikacji łącznej, rzecz jasna za dwie sklasyfikowane wyżej od nich również w szermierce pary.

W jeździe konnej Yang i Jun zebrali aż 53 punkty karne i zanotowali spadek w klasyfikacji. Skorzystali na tym Irlandczycy, którzy z wynikiem 295 pkt. byli najlepsi w tej konkurencji i awansowali na trzecie miejsce w stawce, a także Brytyjczycy, którzy z wynikiem 284 pkt. byli drudzy zarówno w jeździectwie, jak i w klasyfikacji łącznej po tej konkurencji. Prowadzenie pomimo aż 23 punktów karnych zachowali Węgrzy.

Do kombinacji Kovács startowała 35 sekund przed Follett i 36 przed Coleman Lenehan. Tak dużej przewagi nie roztrwoniła ani ona, ani jej partner, który na metę wbiegł jako pierwszy. Drugie miejsce zajęli Irlandczycy, którzy w biegu byli zdecydowanie silniejsi od Brytyjczyków. Tyczy się to przede wszystkim męskiej części rywalizacji - Sutton na ostatnim okrążeniu wyraźnie stracił siły i spadł w klasyfikacji, co wykorzystał Linbin Zhang. Chińczyk awansował na trzecie miejsce i na tej pozycji przybiegł do mety, zapewniając sobie i swojej koleżance z reprezentacji Xiuting Zhong brązowy medal. Marta Kobecka i Łukasz Gutkowski zostali sklasyfikowani na 17. pozycji.

1. Sarolta Kovács/Bence Demeter (Węgry) 1410 pkt.
2. Kate Coleman Lenehan/Michael Healy (Irlandia) 1395 pkt.