Kwalifikacje ME U20 w siatkówce: Polacy z awansem!

• Data publikacji: 01.07.2018, 22:00

Za nami ostatnia runda kwalifikacji do Mistrzostw Europy juniorów 2018. Izraelici na "otarcie łez" zwyciężyli z Łotwą i zajęli trzecie miejsce w grupie. Polacy, po długim horrorze z Hiszpanami po drugiej stronie siatki, zapewnili sobie awans do finałów Mistrzostw.

W pojedynku o trzecie miejsce w grupie, reprezentacja Izraela stawiła czoła Łotwie i na koniec turnieju dopisała trzy punkty do swojego konta i wraca do domu z jednym zwycięstwem. Ku uciesze kibic, mecz okazał się bardzo wyrównany. W pierwszym secie oba zespoły grały na podobnym poziomie i dopiero w samej końcówce uwidoczniły się różnice w ataku. Różnice te spowodowały, że to Izraelici wyszli zwycięsko z pierwszej odsłony. Drugi set to spadek efektywności w reprezentacji Izraela, który wykorzystali Łotysze i na tablicy zobaczyliśmy 1:1. Dwa kolejne sety to odrodzenie reprezentantów z Bliskiego Wschodu, którzy poprawili swoją zagrywkę, atak i blok, a w końcówce lepiej poradzili sobie z presją i ostatecznie pokonali Łotwę 3:1 i zajęli trzecie miejsce w grupie.

W ostatnim meczu w Żyrardowie zmierzyły się dwie, do tej pory niepokonane drużyny - Hiszpania i Polska. Dwa pierwsze sety całkowicie kontrolowali zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego. Polacy mieli kłopot z zagrywką, dokładnym przyjęciem, a co za tym idzie, również atakiem. Hiszpanie wyprowadzali dokładne kontry i zdobywali punkty seriami. Trzeci set to odrodzenie gospodarzy. Biało-czerwoni nie mieli nic do stracenia, więc rzucili na stół wszystkie karty. Nareszcie zaczęły funkcjonować zagrywka i atak. Polakom udało się nawet zdobyć w jednej serii aż siedem "oczek" i podtrzymać swoje szanse na zwycięstwo. W kolejnej odsłonie polscy juniorzy pokazali wiele brawurowych akcji, które, co najważniejsze, dały punkty i ostatecznie wyrównanie w meczu. Polacy nie dali Hiszpanom rozwinąć skrzydeł i kontrolowali grę. Rozstrzygnąć kwestię awansu miał tie-break. W ostatnim secie nie brakowało walki i poświęcenia po obu stronach siatki, ale to nasi siatkarze zachowali w końcówce więcej zimnej krwi i doprowadzili do zwycięstwa w całym meczu i jednocześnie zapewnili sobie awans na Mistrzostwa Europy U20!

Izrael - Łotwa 3-1 (25:20, 16:25, 25:17, 25:22)

Hiszpania - Polska 2-3 (25:20, 25:19, 21:25, 19:25, 11:15)