Judo - ME: stracona szansa Pacut
Dawid Lis

Judo - ME: stracona szansa Pacut

  • Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 21.11.2020, 16:50

W ostatnim dniu mistrzostw Europy w judo przed szansą na zdobycie medalu stanęła Beata Pacut, rywalizująca w kategorii do 78 kg. W walce o brąz pokonała ją jednak Chorwatka Karla Prodan. Pozostali nasi judocy spisali się znacznie poniżej oczekiwań.

 

Trzeciego dnia na tatami zaprezentowało się sporo naszych zawodników. Najwięcej powodów do radości dała nam Beata Pacut. Polka rywalizująca w kategorii do 78 kg pokonała w pierwszej rundzie Patriciję Brolih ze Słowenii, choć akcję punktowaną wykonała dopiero w dogrywce. Później nie dała rady Francuzce Madeleine Malondze, która uporała się z Pacut w niecałe dwie minuty. Polka awansowała jednak do repasaży. W nich rozprawiła się z Rosjanką, rzucając ją na wazari. W walce o brąz jej rywalką była Chorwatka Karla Prodan. Walka była wyrównana i do wyłonienia zwyciężczyni potrzebna była dogrywka. Więcej siły zachowała Chorwatka i to ona sięgnęła po medal.

 

Niestety, pozostali nasi judocy radzili sobie słabo, a nawet bardzo słabo. Po jednej walce wygrali: Maciej Sarnacki (+100 kg), Piotr Kuczera (-90 kg) i Tomasz Szczepaniak (-90 kg). Pierwszy z nich w najcięższej kategorii w pierwszej rundzie błyskawicznie, bo po raptem 25 sekundach rozprawił się z Austriakiem Danielem Allerstorferem. W kolejnej fazie był już wyraźnie gorszy od Or Sassona z Izraela. Kuczera dość długo męczył się z mało znanym Austriakiem Marco Bubanją, ale tuż przed upływem 4 minut, rzucił rywala na ippon. W jego drugiej walce doszło do dogrywki. Jego rywal Krisztian Toth (Węgry) był wyraźnie lepszy, ale nie mógł wykonać punktowanej akcji. Polak otrzymał jednak trzy kary shido i odpadł z rywalizacji. Tomasz Szczepaniak najpierw uporał się z Rumunem Alexem Cretem, wygrywając po wazari. Dalej trafił na mocnego Gruzina Bekę Gviniashili'ego, który przed czasem zakończył pojedynek i wyrzucił Polaka z turnieju.

 

Jeszcze gorzej poszło naszym zawodnikom w kategorii do 100 kg i Pauli Kuładze (+78 kg), którzy zakończyli swój udział w mistrzostwach Europy po jednej walce. Oleksii Łysenko nie postawił się Azerowi Zelymowi Kotsojewowi, przegrywając przez ippon. W podobny sposób odpadł Kacper Szczurowski, który przegrał z Bułgarem Borisem Georgiewem. Paula Kułaga również przed czasem została pokonana przez Niemkę Jasmin Grabowski.

 

Kobiety:

 

-78 kg +78 kg
1. Madeleine Malonga (Francja) 1. Romane Dicko (Francja)
2. Luise Malzahn (Niemcy) 2. Iryna Kindzerska (Azerbejdżan)
3. Karla Prodan (Chorwacja) 3. Yelyzaveta Kalanina (Ukraina)
3. Loriana Kuka (Kosowo) 3. Rochele Nunes (Portugalia)

 

Mężczyźni:

-90 kg -100 kg +100 kg
1. Michaił Igolnikow (Rosja) 1. Peter Paltchik (Izrael) 1. Tamerlan Baszajew (Rosja)
2. Nemanja Majdow (Serbia) 2. Arman Adamian (Rosja) 2. Inal Tasojew (Rosja)
3. Beka Gviniashvili (Gruzja) 3. Jorge Fonseca (Portugalia) 3. Levani Matiashvili (Gruzja)
3. Mammadali Mehdijew (Azerbejdżan) 3. Zelym Kostojew (Azerbejdżan) 3. Guram Tushishvili (Gruzja)