Vuelta Espana: Izagirre z etapem, Carapaz liderem

• Dodał: Remigiusz Nowak
  • Data publikacji: 25.10.2020, 17:00

Szósty etap Vuelty padł łupem kolarza Astany Iona Insausti, liderem wyścigu jest Richard Carapaz (Ineos Grenadiers). Na czwartą pozycję w generalce spadł dotychczasowy lider, Primoż Roglić.

W niedzielę kolarze mieli do pokonania 146 kilometrów z Biescas do Sallent de Gallego  z trzema premiami górskimi i lotnym finiszem na trasie. Meta usytuowana była na wysokości 1790 m.n.p.m. i był to najwyższy punkt etapu. Zmagania zostały nieco zmienione względem planów ze względów epidemiologicznych.

Początkowo do ataku ruszyło 23 kolarzy, który w pewnym momencie uzyskali 4 minuty przewagi. Z uciekającej grupy próby odjazdu zaczęły się wraz ze zbliżaniem się do ostatniego podjazdu, czyli ok. 20 kilometrów przed metą. Najpierw odjazdu solo spróbował Gorka Izagirre, który długo samotnie przewodził stawce. Kilka kilometrów dalej w peletonie tempo podkręciło się za sprawą Movistaru, a trudy etapu zaczęli odczuwać kolejni zawodnicy. Izagirre został dogoniony przez kolarzy z ucieczki. Swoich sił za to spróbował Michael Woods z kilkoma innymi kolarzami, chwilę później na akcję, która przyniosła końcowy sukces zdecydował się Ion Izagirre, który niezagrożony przekroczył linię mety z przewagą 25 sekund nad kolejnymi kolarzami. O drugie miejsce bili się Woods i Costa, ale to ten pierwszy stanął na wyższym stopniu podium.

Na 20. pozycji ze stratą 1 minuty i 40 sekund zameldował się Primoż Roglić, dotychczasowy lider wyścigu, który spadł przez to na 4. pozycję. Nowym liderem został Richard Carapaz (Ineos) przed Hugh Carthym (EF Pro Cycling) i Danielem Martinem (Israel Start-Up).