Giro d'Italia: Tao Geoghegan Hart zwycięzcą wyścigu

• Data publikacji: 25.10.2020, 16:30

W Mediolanie zakończył się wyścig Giro d'Italia. Finałową czasówkę wygrał Filippo Ganna. Na ostatnim etapie decydowały się losy klasyfikacji generalnej. Zwycięzcą Giro został Tao Geoghegan Hart, który pokonał Jaya Hindleya.

Po trzech tygodniach rywalizacji dzisiaj w Mediolanie zakończył się wyścig Giro d'Italia. Ostatnim etapem była płaska jazda indywidualna na czas o długości prawie 16 kilometrów. Zmagania zapowiadały się pasjonująco, bo lider - Jai Hindley oraz wicelider - Tao Geoghegan Hart mieli taki sam czas w klasyfikacji generalnej.

Faworytem rywalizacji o zwycięstwo w całym wyścigu był Tao Geoghegan Hart. Kolarz Ineos Grenadiers potwierdził to na trasie. Już na punkcie pomiaru Brytyjczyk miał 22 sekundy przewagi nad Jai'em Hindleyem. Hart ostatecznie zajął na mecie 12. miejsce z czasem 18:14. Hindley nie był w stanie pojechać tak szybko i musiał pożegnać się z różową koszulką na sam koniec wyścigu. Na tym etapie stracił prawie 40 sekund do Harta. Trzecie miejsce w klasyfikacji obronił Wilco Kelderman, czyli kolega z zespołu Hindleya.

W cieniu walki o triumf w całym wyścigu odbyła się walka o zwycięstwo etapowe. Tutaj nie było niespodzianki. Po czwarte zwycięstwo w Giro, w tym trzecie w czasówce sięgnął Filippo Ganna (Ineos Grenadiers). Mistrz świata uzyskał czas 17:16. Drugie miejsce zajął Victor Campenaerts (NTT Pro Cycling), a trzeci był Rohan Dennis (Ineos Grenadiers). Różnica między nimi wynosiła zaledwie 0,8 sekundy. Najlepszy z Polaków, Kamil Gradek (CCC Team) zajął 9. miejsce z wynikiem 18:03. Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe) uplasował się na 15. miejscu, Kamil Małecki (CCC Team) był 61., Rafał Majka (Bora-hansgrohe) 68., a Paweł Poljański (Bora-hansgrohe) 99. W klasyfikacji generalnej najwyżej uplasował się Majka, który zajął 12. miejsce ze stratą 20:31.