Lekkoatletyka - MŚ w półmaratonie: historyczne wyniki Polaków

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 17.10.2020, 20:21

W Gdyni zakończyła się 24. edycja Mistrzostw Świata w półmaratonie. W rywalizacji panów padł nowy rekord Polski, u pań - rekord świata.

Pierwotnie zawody miały odbyć się w marcu tego roku, ale ze względu na pandemię COVID-19, World Athletics zadecydowało o ich przesunięciu na październik. Mimo, iż wpłynęło to na ostateczny kształt list startowych, w Gdyni nie zabrakło fantastycznych rezultatów.

W biegu kobiecym nowy rekord świata ustanowiła Kenijka Peres Jepchirchir, która została mistrzynią świata z wynikiem 1:05:15. W historii szybciej ten dystans przebiegły wprawdzie Ababel Yeshaneh i Brigid Kosgei, obie jednak uczyniły to w biegu z mężczyznami. Srebro wywalczyła startująca dla Niemiec Melat Yisak Kejeta, a brąz Etiopka Yalemzerf Yehualaw. Obie finiszowały odpowiednio 2 i 3 sekundy za zwyciężczynią. Najlepsza z Polek, Izabela Paszkiewicz (1:10:52), zajęła 28. miejsce. Tuż za nią finiszowała Katarzyna Jankowska (1:11:02), 32. była Aleksandra Mach (1:11:07), a 51. Aleksandra Lisowska (1:12:16). Wszystkie Polki pobiły swoje rekordy życiowe, co przełożyło się na najlepsze w historii miejsce w klasyfikacji drużynowej. Nasze reprezentantki zajęły 7. lokatę. Tryumfowały Etiopki, przed Kenijkami i Niemkami.

W wyścigu mężczyzn, z rekordem mistrzostw (58:49) zwyciężył Ugandyjczyk Jacob Kiplimo, który wyprzedził Kenijczyka Kibiwotta Kandiego i Etiopczyka Amedeworka Walelegna. Tuż za podium uplasował się Joshua Cheptegei, który w tym roku ustanowił już rekordy świata na 5000 m, 10000 m i 5 km. Bardzo dobry bieg ma za sobą Krystian Zalewski. Znany głównie z występów na stadionie zawodnik UKS-u Barnim Goleniów finiszował na 34. pozycji, co jest najlepszą w historii lokatą polskiego półmaratończyka w biegu męskim podczas mistrzostw świata. Dodatkowo, Zalewski ustanowił nowy rekord Polski (1:01:32), bijąc 20-letni wynik Piotra Gładkiego. Pozostali biało-czerwoni uplasowali się na odleglejszych miejscach (95. Adam Nowicki 1:04:31, 101. Damian Kabatr 1:05:26, 105. Adam Głogowski 1:05:50), co przelożyło się na 15. w klasyfikacji drużynowej. Zwyciężyli Kenijczycy, przed Etiopczykami i Ugandyjczykami.

Kolejna edycja mistrzostw zaplanowana jest na 2022 rok. Gospodarzem ma być chińskie Yangzhou.