Narciarstwo alpejskie – PŚ: włoski dublet na otwarcie!

• Data publikacji: 17.10.2020, 13:29

Tradycyjnym slalomem gigantem na lodowcu Rettenbach w austriackim Soelden rozpoczął się nowy sezon Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Inauguracyjne zawody wygrała Włoszka Marta Bassino przed swoją rodaczką Federicą Brignone i Słowaczką Petrą Vlhovą. Maryna Gąsienica-Daniel zakończyła rywalizację na pierwszym przejeździe.

Pierwszy przejazd nowego sezonu najlepiej pokonała Marta Bassino. Z czasem 1:09,54 Włoszka o 0,58 sekundy wyprzedzała swoją rodaczkę, broniącą Kryształowej Kuli Federicę Brignone. Trzecie miejsce na półmetku zajmowała Norweżka Mina Fuerst Holtmann ze stratą 0,92 s. Tuż za podium ex aequo plasowały się Szwajcarka Michelle Gisin i Nowozelandka Alice Robinson, która zwyciężyła w Soelden przed rokiem. Do Norweżki traciły 0,26 s. Powrót do rywalizacji po ciężkiej kontuzji zaliczyła Maryna Gąsienica-Daniel. Zajęła jednak odległe 45. miejsce ze stratą 4,86 s i nie awansowała do drugiego przejazdu. Z powodu urazu pleców do Austrii nie przyjechała natomiast Mikaela Shiffrin.

Szybko szanse na podium straciła Robinson. Utalentowana narciarka z Antypodów zaczęła dobrze, ale w jednym miejscu zaliczyła poważny błąd, przez który spadła na dopiero 12. miejsce. Tymczasem Holtmann trzeciej pozycji nie utrzymała. Spadła na 5. miejsce, a najniższy stopień podium wskoczyła 10. na półmetku Petra Vlhova. Dwie czołowe pozycje utrzymały Brignone i Bassino. Dla drugiej z nich to już 12. podium w zawodach Pucharu Świata, ale dopiero drugie zwycięstwo. Przed rokiem zwyciężyła w slalomie gigancie w Killington.

Top 8

1. Marta Bassino (ITA) 2:19,69

2. Federica Brignone (ITA) +0,14

3. Petra Vlhova (SVK) +1,13

4. Michelle Gisin (SUI) +1,30

5. Mina Fuerst Holtmann (NOR) +1,75