Kolarstwo górskie - PŚ: zwycięstwo Loany Lecomte na inaugurację

• Data publikacji: 01.10.2020, 13:47

W Nowym Mieście na Morawach rozgrywana jest inauguracja Pucharu Świata w kolarstwie górskim. W pierwszych zawodach elity kobiet triumfowała Loana Lecomte.

Dwa dni przed zawodami w kategorii olimpijskiej odbyły się zmagania na krótkim dystansie. W short tracku kobiet triumfowała Brytyjka Evie Richards. Maja Włoszczowska zajęła 7. miejsce. Wśród mężczyzn wygrał Meksykanin Jose Gerardo Ulloa Arevalo. Bartłomiej Wawak zajął 24. miejsce, chociaż na początku jechał w czołówce.

Elita kobiet rywalizowała na pięciu okrążeniach oraz rundzie startowej. Na początku mocne tempo narzuciła Pauline Ferrand Prevot i na czele utworzyła się kilkuosobowa grupa. Z tyłu zostały Maja Włoszczowska, Jenny Rissveds, Jolanda Neff czy Annika Langvad. Ferrand Prevot po mocnym ataku odjechała rywalkom. Nie prowadziła samotnie zbyt długo, bo do mistrzyni świata dojechała Loana Lecomte i na czele jechały dwie Francuzki. Na trzeciej rundzie na atak zdecydowała się 21-letnia Lecomte, która uciekła bardziej utytułowanej rodaczce.

Loana Lecomte budowała swoją przewagę, która przed ostatnim okrążeniem wynosiła już 40 sekund nad Ferrand Prevot. Do mistrzyni świata zaczęła się zbliżać Anne Terpstra. Holenderka w samej końcówce wyprzedziła Francuzkę i zajęła 2. miejsce. Wszystko to działało się daleko za plecami Loany Lecomte, która osiągnęła najlepszy wynik w karierze. Maja Włoszczowska zajęła 14. miejsce ze stratą ponad czterech minut.

Wyścig mężczyzn wygrał Simon Andreassen. Duńczyk wyprzedził zaledwie o 9 sekund Maxime'a Marotte'a. Podium uzupełnił Milan Vader. Najlepszy z Polaków, Bartłomiej Wawak zajął 34. miejsce.