Kolarstwo szosowe - MŚ: van der Breggen przełamała klątwę

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 24.09.2020, 16:45

Anna van der Breggen (Holandia) przełamała klątwę drugiego miejsca i po raz pierwszy wywalczyła tęczową koszulkę w jeździe indywidualnej na czas. Srebro zgarnęła Szwajcarka Marlen Reusser, a brąz Holenderka Ellen van Dijk. Anna Plichta była 14.

W tym roku mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym miały odbyć się w Szwajcarii w Aigle-Martigny. Jednak z powodu koronawirusa światowy czempionat został przeniesiony do Imoli we Włoszech. Zmianie uległa też liczba konkurencji. We Włoszech rywalizować będzie tylko elita kobiet i mężczyzn w jeździe indywidualnej na czas i w wyścigu ze startu wspólnego.

Pierwszą konkurencją mistrzostw była czasówka kobiet. Panie rywalizowały na 31,7 km pętli, której ostatnie 4 km prowadziły po znanym fanom motosportu torze wyścigowym. Trasa nie była zbyt trudna i faworyzowała specjalistki od samotnej jazdy.

Na liście startowej widniało 51 nazwisk, a wśród startujący mieliśmy jedną Polkę Annę Plichtę. Na pierwszym punkcie pomiaru czasu zdecydowanie rywalkom odskoczyła obrończyni tytułu Chloe Dygert-Owen. Amerykanka z czasem 19:35 wykręciła aż o 26 sekund lepszy rezultat od Szwajcarki Marlen Reusser. Trzecia Anna van der Breggen (Holandia) traciła 36 sekund. W minucie straty zmieściła się jeszcze Lisa Brennauer (Niemcy), której czas był gorszy od liderki o 54 sekundy. Piąty rezultat wykręciła Australijka Grace Brown ze stratą niewiele powyżej minuty. Anna Plichta zajmowała 11. miejsce i traciła 1:40, ale tylko sekundę do dziesiątego miejsca.

Na drugim odcinku fatalny upadek zaliczył Chloe Dygert, która wypadł za barierkę i spadła w przepaść. Na nieszczęściu Amerykanki skorzystała Anna van der Breggen i z czasem 40:20 po raz pierwszy w karierze została mistrzynią świata w jeździe indywidualnej na czas. Wcześniej czterokrotnie była druga. Srebrny medal wywalczyła Szwajcarka Marlen Reusser ze stratą 15 sekund. Świetnie drugą część trasy pojechała druga z Holenderek Ellen van Dijk i awansowała na trzecie miejsce, przegrywając z rodaczką o 31 sekund. Czwarte miejsce zajęła Lisa Brennauer, a piąte Grace Brown. Anna Plichta w końcówce nieco osłabła i zakończyła start na 14. miejscu ze stratą 2:21.